Ukrayna’da minibüse silahlı saldırı: Dört yaralı (VIDEO)

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde bir minibüsün içindeki kişilere silahlı saldırı düzenlendi. Olayda dört kişinin yaralandığı, 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Saldırının radikal milliyetçi bir grup tarafından, Rusya yanlısı aktivistlere yönelik gerçekleştirildiği iddia edildi.

Ukrayna Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Harkiv iline bağlı Lyubotin kasabası yakınlarında dün otomobillerle bir minibüsün önünü kesen bir grup, araçtan inerek minibüse travmatik silahlarla ateş açtı.

Saldırı sonucu hafif yaralanan dört kişi hastaneye kaldırılırken, olayın ardından kaçmaya çalışan saldırganlardan 14’ü, bir akaryakıt istasyonunda güvenlik güçleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan kişilerin bir sivil toplum örgütünün mensupları olduğu belirtildi.

Yerde yatan kişiyi tekmelediler

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise minibüsün camlarının kırıldığı, yaklaşık 10 saldırganın yerde yatan bir kişiye tekmelerle saldırdığı, yüzü maskeli bir kişinin de minibüsün içindekilere sopayla vurduğu görülüyor.

“Radikal milliyetçiler saldırdı” iddiası

Ukrayna’daki Rusya yanlısı Muhalefet Platformu Partisi Milletvekili İlya Kiva, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, minibüste bulunan ve saldırıya uğrayan kişilerin, kendisinin de dahil olduğu “Vatanseverler-Yaşam İçin” adlı hareketin üyeleri olduğunu yazdı.

Kiva, saldırganların “Ulusal Kolordu (Natskorpusk)” ve “Azov” adlı radikal milliyetçi grupların mensupları olduklarını öne sürdü. “Natskorpusk” ise bu iddiayı yalanladı.

Zelenskiy: 90’lara dönülmesine izin vermeyeceğiz

Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Devletin polisi ve yasaları olduğu hatırlanmalı. Belirli siyasi güçlere dahil olmak ya da farklı ideolojileri, dinleri ve görüşleri benimsemek, eğer kanunla yasaklanmamışsa, suçlar için gerekçe olmamalı” dedi.

Ülkesinin sokak çatışmalarının sık yaşandığı 1990’lı yıllara geri dönmemesi gerektiğinin altını çizen Ukraynalı lider, suçluların ağır cezalara çarptırılması gerektiğini vurguladı.

28.8.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.