“Ukrayna’da kulisler hareketlendi, erken seçim ihtimali gündemde”

Ukrayna’da siyaset kulislerinde son günlerde en fazla dikkat çeken konunun erken parlamento seçimleri ihtimali olduğu belirtiliyor.

RBC.ua’da yer alan analizde, eski Başbakan Arseniy Yatsenyuk’ün lideri olduğu Halk Cephesi Partisi’nin henüz barajı geçebilecek halk desteğine ulaşamamasından yararlanmak isteyen Petro Poroşenko Bloğu’nun, 2019’daki parlamento seçimlerini erkene çekme ihtimalini gündeme aldığı iddiası aktarıldı.

Resmi ağızların yalanlamasına rağmen, erken seçim ihtimalinin son dönemde parlamento kulislerinde en çok konuşulan konu olduğu belirtilen yazıda, parlamentonun feshedilerek, önümüzdeki ağustos-eylül döneminde seçime gidilebileceği ihtimalinin daha yüksek sesle dile getirişmeye başlandığı belirtildi.

Halk Cephesi ile Petro Poroşenko Bloğu’nun seçim ittifakı konusunda anlaşamaması halinde, seçim tarihinin 30 Eylül olarak belirlenebileceği,  Devlet Başkanı Poroşenko’nun ise ağustosta seçime gidilmesini istediği iddiasına yer verildi.

Ukrayna’da anayasaya göre devlet başkanının, kendinin veya parlamentonun görev süresinin biteceği tarihten önceki altı ay içinde parlametoyu feshetme yetkisi bulunmuyor.

Poroşenko’nun erken seçim kararı alması halinde, partisini koalisyondan çekerek parlamentonun feshi için zemin oluşturabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Poroşenko’nun ve partisinin, halk desteğindeki düşüş nedeniyle, daha fazla kayıp yaşamamak için erken seçim ihtimaline ağırlık verldiği öne sürülüyor.

Poroşenko’nun, seçim ittifakı pazarlıklarında elini güçlendirmek için, erken seçim ihtimalini Halk Cephesi karşısında “şantaj” unsuru olarak kullanıyor olabileceği yorumları da yapılıyor.

23.2.2018

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.