Ukrayna’da kripto para piyasasına yasal statü: “E-grivna” da gündemde

Ukrayna Parlamentosu kripto paraları yasal hale getiren düzenlemeyi kabul etti. Böylece ülke, kripto para piyasasını yasal zemine oturtan beşinci ülke oldu

Ukrayna Parlamentosu’nda sanal varlıklara yasal statü kazandıran yasa tasarısı ikinci oturumda kabul edildi. Yasa, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin imzalamasının ardından yürürlüğe girecek.

Ülkede daha önce de kripto para işlemlerine yönelik kısıtlama bulunmuyordu. Yerli yatırımcıların kripto paralarda işlem yapma izni vardı ancak şirketlerin yaptığı işlemler sıkı denetim altındaydı.

Ukrayna’da bitcoin henüz El Salvador’da olduğu gibi resmî ödeme aracı olarak kabul edilmeyecek. Yeni düzenlemeyle, yatırımcılar bitcoin ve diğer kripto paralardaki dolandırıcılığa karşı yasal olarak korunacak.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihaylo Fedorov, ülkede sanal varlık piyasasının günlük işlem hacminin 1 milyar grivna (37,4 milyon dolar) olduğunu aktararak, yeni yasanın Ukrayna’nın dünyada kripto para piyasasında öncü konuma gelmesini sağlayacağını belirtti.

Fedorov, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, kripto para alanında faaliyet gösteren şirketlerin Ukrayna’da resmi olarak kayıt yaptırabileceklerini ve bu sayede kamu bütçesine ek gelir yaratılacağını kaydetti.

Ukrayna’da kripto para piyasasıyla ilgili vergi düzenlemesine gidilmesi bekleniyor.

“E-grivna” çıkarılması gündemde 

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kirill Şevçenko ise Facebook’tan yaptığı paylaşımda Ukrayna’nın resmi sanal para biriminin çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Reel ekonomi ve sanal varlık piyasası arasında etkili bir geçiş sağlanması gerektiğine işaret eden Şevçenko, e-grivnanın sanal varlık piyasası için kaliteli altyapı oluşturulmasında kilit unsurlardan biri olabileceğini kaydetti. (Bloomberg, UkraynaHayat)

12.9.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.