Ukrayna’da koronavirüs nedeniyle 2 milyon kişi işsiz kaldı

Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal, koronavirüs salgının ülke ekonomisine etkileriyle ilgili önemli veriler paylaştı. Şmigal, salgın sonrası 2 milyon kişinin işini kaybettiğini söyledi.

RBK’ya açıklamalarda bulunan Şmigal, “Bugün itibarıyla kayıtlı işsiz sayısı 400 bin. Ancak, işini kaybeden ya da geçici olarak zorunlu izne çıkarılan 2 milyondan fazla kişi var” dedi.

Bakanlar Kurulu’nun 500 bin yeni istihdam yaratmayı hedeflediğini belirten Şmigal, “Böylece, insanlara mevcut şartlarda iki-üç ay boyunca geçimini sağlama olanağı sağlanacak” diye konuştu.

Karantina önlemleriyle ilgili atılması gereken adımlarla ilgili de bilgi veren başbakan, “İlk etapta toplu taşımaya yönelik kısıtlamalar hafifletilecek. Ancak bazı şartlar ve sosyal mesafe korunacak. İkinci etap olarak şehirlerarası ve bölgelerarası yolcu taşımacılığı yasağı kalkacak. Herhalde hava yolu ve uluslararası tren yolu ulaşımı en son etapta başlatılabilir” ifadelerinde bulundu.

Toplu taşım yasaklarının  en az 11 Mayısa kadar süreceğinin altını çizen Şmigal, hava yolu yolcu ulaşım yasağının hangi tarihte kaldırılmasının planlandığı konusunda ise bilgi vermedi.

22.4.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.