Ukrayna’da koronavirüs konuta talebi artırdı: Fiyatlar nereye gidiyor?

Koronavirüs salgınının piyasaları sarsması, Ukrayna’da yatırım amacıyla konut satın alımına olan talebi artırdı. Fiyatlardaki artış beklentisine işaret eden bazı uzmanlar, konut yatırımı için bugün en iyi zaman olduğu tavsiyesinde bulunuyor. Krizin derinleşmesi halinde müşteri bulmakta zorlanacak şirketlerin fiyatları indirebileceği ihtimaline de dikkat çekiliyor.

Bu haber 06 Nisan 2020 - 9:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

UNN’nin haberine göre, önümüzdeki üç ay içinde konut fiyatlarının yüzde 10-15 artabileceğini tahmin eden emlak uzmanı Viktoriya Bereşçak, “Eğer peşinat ödeyecek ve taksitleri düzenli yatıracak imkanınız varsa, konut satın almak için bugün en iyi zaman. Karantina şartlarında önümüzdeki üç ayda  ‘confort’, ‘business’, ‘business+’ gibi segmentlerde fiyatlar yüzde 10-15 artacak” dedi.

Uzman, enflasyon, inşaat malzemeleri ve iş gücü maliyetlerinin yükselmesini konut fiyatlarındaki artış beklentisinin gerekçeleri olarak sıraladı.

Karantina döneminde birçok emlak şirketinin cazip teklifler sunduğu, örneğin dolar kurunun 25,5 grivnaya sabitlendiği ya da peşin ödemelerde yüzde 10-3 indirim teklif edildiği belirtiliyor.

Diğer yandan ikinci el konut piyasasında fiyatlarda düşüş beklendiği, çoğu kişinin yeni yatırım için fiyatların dibe vurması beklediği belirtiliyor.

Kiev’de Mart 2020 itibarıyla ikinci el konutların ortalama metrekare fiyatı 1433 dolar. Koronavirüs salgını sonrası özellikle tek odalı dairelerin satın alımına olan talepte artş yaşandığı belirtiliyor.

6.4.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.