Ukrayna’da KOBİ’ler umutlu: Şirketlerin çoğu işini büyütmeyi planlıyor

Ukrayna’da yapılan bir araştırmada KOBİ’lerin kısa vadeli planları mercek altına alındı. Anket katılımcılarının çoğu, ekonomideki olumsuzluklara rağmen işlerini büyütmeyi planladıklarını söyledi.

Avrupa Ticaret Birliği ile Liga:Zakon şirketi tarafından yapılan ortak aaştırmaya göre, Ukrayna’daki KOBİ’lerin yüzde 54,2’si bu sene personel sayısını artırmayı, yüzde 57,3’ü çalışanlarının maaşlarına zam yapmayı, yüzde 64,3’ü işlerine ayırdıkları finansmanı artırmayı planlıyor.

Liga.net’in aktardığı anket sonuçlarına göre Ukrayna’daki KOBİ’lerin yüzde 27’si bugün dış pazarlarla çalışıyor, yüzde 30,3’ü bu sene ihracata yönelmeyi hedefliyor.

Araştırmaya katılan KOBİ temsilcilerinin yüzde 82’si krediye ihtiyaç duyduklarını, yüzde 65’i kredilere erişimde zorluk yaşadıklarını, yüzde 15,5’i kredi kullanmanın kendileri için “imkansız” olduğunu belirtti.

 

Ukrayna’daki KOBİ’lerin yüzde 68,2’si ülkedeki iş ikliminin KOBİ’lerin gelişimine imkan tanımadığını düşünüyor.

KOBİ’lein en çok yakındıkları konular ise enflasyon (yüzde 56,3), vergi yükü (yüzde 42,2), yolsuzluklar (yüzde 41,9) ve kalifiye eleman eksikliği (yüzde 39,3).

2.4.2018

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.