Ukrayna’da Kırım Platformu zirvesinde ortak deklarasyon imzalandı (VIDEO)

Kırım sorununu uluslararası arenaya taşımayı amaçlayan Kırım Platformu Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı zirvede ortak deklarasyon imzalandı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen ve 46 delegasyonun katıldığı Kırım Platformu’nun açılışında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya döndürülmesi için ülkesinin uluslararası düzeyde etkin desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kırım konusunun uluslararası arenaya taşınmasının önemini vurgulayan Ukraynalı lider, zirvenin nihai amacının “Kırım’ın işgalden kurtarılması” olduğunu ifade etti.

Zirvede ortak deklarasyon imzalandı 

Zelenskiy, zirvenin katılımcılarının onayladığı ortak deklarasyonda, Kırım’ın yasa dışı ilhakının kabul edilmediğinin, “saldırganlığın devam etmesi halinde” Rusya’ya yönelik ek yaptırımlar uygulanmasının gözden geçirilmesi zorunluluğunun ve Karadeniz bölgesinde güvenlik ve istikrarın temini için tüm katılımcı ülkelerin çabalarının birleştirilmesi gerektiğinin açıkça kaydedildiğini aktardı.

Zirvenin tüm katılımcıları tarafından imzalanan ortak deklarasyonda, platformun amacı “Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı işgaline barışçıl olarak son verilmesi ve yarımadada Ukrayna’nın kontrolünün tesis edilmesinin sağlanması” olarak tanımlandı.

“Kırım’daki insan hakları ihlallerinin ve Kırım’ın askerileştirilmesinin, Kerç Boğazı ve Azak Denizi’nden gemi geçişlerinde yaşanan sorunların ve yarımadanın demografik yapısının değiştirilmesinin” kınandığı deklarasyonda, gerek görülmesi halinde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların uygulanabileceği belirtildi.

Ukrayna’nın parçası olan Kırım Yarımadası 2014’te Rusya tarafından ilhak edilmişti.

23.8.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.