“Ukrayna’da kayıt dışı ekonominin azalması, yabancı yatırımları artırabilir”

Ukrayna’da resmi verilere göre kayıt dışı ekonomi azalmaya devam ediyor.

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, 2017 yılının ilk yarısında ülkede kayıt dışı ekonominin payı yüzde 6 azalarak GSYH’nin yüzde 37’sine geriledi.

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuyla ilgili değerlendirmede bulunan finans uzmanı Vladimir Çernobay, “Kayıt dışı ekonominin azalması, vergi sistemindeki reformlar, yolsuzluklarla mücadele, iş yapma prosedürlerinin basitleştirilmesi ve yerli üretimin artırılmasıyla mümkün oldu” dedi.

Dünya Bankası verilerine göre, Ukrayna’nın 2010 yılından bu yana iş yapma prsedürlerinin basitleştirilmesi konusunda en fazla gelişme gösteren ülke olduğunu belirten uzman, “İş yapma kolaylığının değerlendirildiği ‘Doing Business’ sıralamasında altı yılda 149’uncu sıradan 80’inci sıraya yükseldik. Ülkede kayıt dışı ekonominin azalması, yabancı yatırımların potansiyeline de işaret ediyor” yorumunu yaptı.

Dış ticari ilişkilerdeki gelişmenin ve ülkenin geleceğine dair olumlu öngörülerin, Ukrayna’ya karşı kredi güveninin de arttığı anlamına geldiğine dikkati çeken uzman, “Dış piyasalardan 3 milyar dolar kredi sağlanması bunun göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

26.9.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.