Ukrayna’da internetin hızlı yükelişi: Reklam hacmindeki artışta lider

Ukrayna’da internet reklam pazarı hızlı adımlarla büyümeye devam ediyor.

Önde gelen medya ajanslarından MediaHead, Ukrayna reklam pazarına ilişkin verileri paylaştı. İnternet reklamlarının en ciddi büyümeyi kaydettiği belirtilen raporda, “Küresel dijitalleşmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak, Ukrayna’da da tüm dünyada olduğu gibi internet reklam pazarı hızla büyüyor” denildi.

Şirketin verilerine göre Ukrayna’da TV reklamları hala birinci sıradaki yerini koruyor. Diğer yandan son beş yılda TV reklamlarında ciddi düşüş, internet reklamlarında ise yükseliş olduğu görülüyor.

İnternette özellikle online videoların, Youtube kanallarının revaçta olduğu belirtilen rapora göre, internet kullanıcılarının yüzde 70’i haftada en az bir kere, yüzde 50’si ise her gün internetten video izliyor.

Rapora göre, Ukrayna’da 2018 yılında internet reklamlarında yüzde 30, TV reklamlarında yüzde 25 artış bekleniyor.

Son yıllarda yazılı yayınların okuyucu kitlesinde ve reklam hacminde ciddi düşüş olduğu belirtilen raporda, yazılı basın reklamlarında buna rağmen bu sene artış beklendiği belirtiliyor.

Diğer yandan mobil internet, Ukrayna’da da tüm dünyada olduğu gibi reklam pazarında payını giderek artırıyor.

Ukrayna İnternet Birliği’nin verilerine göre ise, ülkede internet medya reklamlarının toplam hacmi 2017 yılında bir önceki seneye göre yüzde 40 artarak 2,51 milyar grivnaya yükseldi. Bu artış TV reklamlarında yüzde 29, yazılı basın reklamlarında yüzde 18, radyo reklamlarında yüzde 20 oldu.

13.7.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.