Ukrayna’da internet özgürlüğü ve siber güvenlik

Ukrayna’da bazı web sitelerine erişim 2017 yılında alınan bir kararla engellenmiş durumda. Peki Ukrayna’da erişime engelli web sitelere nasıl erişebilirsiniz? İnternet özgürlüğünüzü ve siber güvenliğinizi sağlamak için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Büşra Uğral’ın yazısı:

Ukrayna’da internet özgürlüğü

Ukrayna’da internet özgürlüğünüzü VPN ile sağlayabilirsiniz. Ukrayna’da erişime engelli olan 200’den fazla web site ve servisten bazılarını aşağıdan görebilirsiniz:

kaspersky.rukinopoisk.ru
www.kaspersky.ruwww.kinopoisk.ru
drweb.rumarket.yandex.ru
www.drweb.ruwww.market.yandex.ru
avia.yandex.rumetrika.yandex.ru
www.avia.yandex.ruwww.metrika.yandex.ru
auto.rumetro.yandex.ru
www.auto.ruwww.metro.yandex.ru
audience.yandex.rumusic.yandex.ua
www.audience.yandex.ruwww.music.yandex.ua
afisha.yandex.run.maps.yandex.ru
www.afisha.yandex.ruwww.n.maps.yandex.ru
money.yandex.rurealty.yandex.ru
www.money.yandex.ruwww.realty.yandex.ru
webmaster.yandex.runews.yandex.ru
www.webmaster.yandex.ruwww.news.yandex.ru
yandex.rutranslate.yandex.ru
www.yandex.ruwww.translate.yandex.ru
direct.yandex.rumail.yandex.ua
www.direct.yandex.ruwww.mail.yandex.ua
disk.yandex.rutv.yandex.ru
www.disk.yandex.ruwww.tv.yandex.ru

Kaynak: Github

VPN (Sanal Özel Ağ) programları cihazınızın başka bir konumda bulunan bir cihaz üzerinden internete bağlanmasını sağlayarak internet protokol (IP) bazlı erişim engellerini aşmanızı sağlar.

VPN ile internete başka bir ülkede bulunan bir VPN sunucusu üzerinden bağlanarak Ukrayna’da erişime engelli olan web sitelere erişim sağlayabilirsiniz. VPN programları ile kullandığınız bilgisayar veya akıllı telefon ile başka bir sunucu arasında tünelleme protokolü ile oluşturulan sanal özel ağ cihazınızın gerçek konumunu gizler ve internete başka bir konumdan bağlanırsınız.

Bu sanal özel ağ içinden geçen veri paketleriniz aynı zamanda Veri Şifreleme Standardı (DES), Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi şifreleme algoritmaları ile şifrelenir. Bu şifreleme sayesinde giriş yaptığınız web site ve kullandığınız uygulamalar başta internet servis sağlayıcınız olmak üzere herhangi bir başka parti tarafından görülemez veya kaydedilemez.

VPN programları bu şekilde sadece erişime engelli olan web sitelere erişmenizi sağlamaz aynı zamanda bağlı olduğunuz ağ üzerinden maruz kalabileceğiniz ortadaki adam (Mitm) gibi saldırılara karşı da bağlantınızı korumanızı sağlar.

Her VPN programı ile bu güvenliği ve özgürlüğü elde etmeniz mümkün olmayabilir. Ücretsiz VPN programlarında bağlantı yavaşlığı veya DNS sızıntısı yaşayabilir veya kimlik avı kurbanı olabilirsiniz. VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, DNS sızıntısının VPN sağlayıcısı tarafından sağlanmayan bir sunucu üzerinden veri alışverişi yapıldığı zaman ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Ukrayna’da siber güvenlik

Ukrayna’da 2015 yılında elektrik santraline düzenlenmiş olan siber saldırı sonucunda siber saldırganlar yüzbinlerce insanı birkaç saat boyunca elektriksiz bırakmayı başardı. Bu saldırının nasıl başladığını biliyor musunuz? Bir oltalama e-postası ile!

Siber saldırganlar elektrik santrali çalışanlarının e-postalarına gönderdikleri Microsoft Excel ve Word Makro dosya ekini ve içinde Black Energy adlı virüsü içeren e-posta ile yüzbinlerce kişiyi elektriksiz bırakmayı başardı.

Çalışanlardan sadece birisinin e-postanın gönderici kimliğine güvenmesi ve dosya ekini indirerek şirket bilgisayarında aktifleştirmesi ile siber saldırganlar elektrik santrali ağına sızmayı başarabildi.

Oltalama saldırıları bu şekilde hem belirli şirket çalışanlarına karşı veya rastgele bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Basit ama etkili olan bu siber saldırı türü en yaygın siber saldırı türlerinden biri.

Oltalama saldırısı kurbanı olmamak için alınan elektronik postaların gönderici adresi her zaman kontrol edilmelidir.

Şüpheli gözüken e-postaların içeriğine güvenilmemeli ve mümkünse antivirüs ile taranmalıdır.

Not: ”VPN programları hiçbir zaman illegal aktiviteler için kullanılmamalıdır.”

16.1.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.