Ukrayna’da ilk Türk gayrimenkul şirketi faaliyete girdi

enka2

ENKA Gayrimenkul’ün Ukrayna ofisinin açılışı, Türkiye’nin Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak’ın katılımıyla yapıldı.

Yeni bir Türk şirketinin Ukrayna’da faaliyete başlamasından dolayı memnun olduğunu belirten Koçak, şirkete başarılar diledi.

enka4Açılışta sorularımızı yanıtlayan ENKA Gayrimenkul Ukrayna Temsilcisi Mehmet Eren, “Türkiye’de faaliyet gösteren ENKA Gayrimenkul şirketi, bu alanda önemli potansiyel taşıyan Ukrayna pazarına girmeye karar verdi. Şirketin kurucusu olan ortaklarımız, sektörde ciddi birikime sahip kişiler. Ticaret Müşavirimiz Haydar Bey’e açılışımıza katıldıkları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Şirketin Ukrayna’da gayrimenkul danışmanlığı konusuna ağırlık vereceğini belirten Eren, “Türk yatırımcılara Ukrayna’nın bu konudaki mevzuatını açıklamak gerekiyor. Türkiye’deki ve buradaki sistemler ciddi farklılıklar gösteriyor. Biz burada devreye gireceğiz. Tabii ki emlak alışverişi yapacağız, ancak aynı zamanda gayrimenkul analiz raporları sunarak Ukrayna pazarıyla ilgili bilgilendirmede bulunacağız. Müşterilerimize, yatırımlarının olası getirisi, karlılık oranları hakkında bilgi sunacağız. Kurumsal ve bireysel alanlarda deneyimli bir kadromuz var” diye konuştu.

Ukrayna emlak pazarının avantajlarına dikkati çeken Eren, şöyle devam etti:

“Ukrayna artık birçoğumuzun ikinci vatanı oldu. Çalışıp, sonra ülkelerine dönme niyetiyle gelen birçok kişi, sonradan buraya yerleşmeye karar veriyor. Dolayısıyla insanların konut edinmeleri gerekiyor. Şirketler de artık kiralamadan ziyade ofislerini satın almayı, üreticiler kendi mülklerinde faaliyette bulunmayı tercih ediyor.

Ukrayna gayrimenkul pazarı bugün yatırımcılar için cazip fırsatlar sunuyor. Yatırımcıları en çok ilgilendiren, yatırdıklarıenka1 paranın belli bir süre sonra getirisinin ne olacağı. Şu anda Ukrayna bu konuda çok avantajlı. 2008 ile 2016’nın metrekare fiyatları arasında yüzde 30-40 düşüş var. Aslında 2008’in esas alınmaması gerekiyor, çünkü o dönemde fiyatlar normalin de üzerine çıkmıştı. Şu anda fiyatlar 2009-2010 yıllarına göre de düşük. Satışlar piyasa değerlerinin yaklaşık yüzde 20 altında yapılıyor. Gayrimenkul kredileri kapalı. Çoğu inşaat tamamlanmak üzere. Fiyatların daha da düşmemesinin nedeni, Donetsk ve Lugansk bölgesinden ülkenin farklı yerlerine 1 milyona yakın göçmenin gelmesi oldu. Ben Ukrayna ile Türkiye arasındaki bağların ilerleyen dönemde daha da güçleneceğine inanıyorum. ENKA Gayrimenkul’un Türkiye’de edindiği bilgi ve tecrübeleriyle, benim Ukrayna’daki 12 yıllık tecrübemi birleştirerek, bu alanda güvenilir, sağlıklı hizmet vermeyi amaçlıyoruz.”

enka6 enka5

26.12.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.