Ukrayna’da hükümetten yeni destek paketi: Yüzde 5 faizli konut kredisi

Ukrayna’da hükümet uygun faizli konut kredisi sağlamaya yönelik yeni bir programı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marçenko, konut kredilerinde faiz oranının önümüzdeki sene yüzde 5-7’ye kadar gerileyebileceğini söyledi.

Ukrayna medyasına bilgi veren Marçenko, “Hükümet tarafından sermayelendirilecek ve finansal ve kredi mekanizmalarının oluşturulmasını sağlayacak, konut satın alımında ipotek kredisi ve uygun şartlarda finansal leasing başlatacak özel bir şirket kuruluyor” dedi.

Yeni programın iki bölümden oluşacağını belirten Maliye Bakanı, “Birincisi, 2 milyon grivnaya kadar yaklaşık yüzde 5-7 faizle ve 60-240 ay vadeli konut kredisi. En az yüzde 20 peşinat olacak. İkincisi, yılda yaklaşık yüzde 5 faizle 20 yıla kadar, peşinatsız finansal leasing. Bu fırsattan ise askerler, polisler ve diğer bazı kamu görevlileri yararlanabilecek” diye konuştu.

Bu sayede konut kredilerinin vatandaşlar için erişilebilir hale geleceğini belirten Marçenko, yeni program kapsamında ilk etapta 12 bin 500 kredi sağlanmasının ve finansal leasing ile 18 bin 800 daire sahibi olunmasının planlandıını aktardı.

Ukrayna’da sene başında yüzde 19 olan ortalama konut kredi faizi bugün yüzde 13 seviyesinde.

Ukrayna’da konut kredilerine talep fırladı: Son yedi yılın artış rekoru

 

6.11.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.