Ukrayna’da hazineye ait tarım arazilerini kiralamada yeni kurallar

Ukrayna’da tarım sektöründe yatırım yapan Türk vatandaşlarını da ilgilendiren haber: Ülkede hazineye ait tarım arazilerinin kiraya verilmesiyle ilgili kurallar değişiyor.

Bu haber 08 Haziran 2017 - 7:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

tarım-ukrayna-arazi-ukraynahayat

İnterfaks ajansının haberine göre, Ukrayna’da hazineye ait tarım arazileri bundan sonra sadece ihale yoluyla, yedi yıl süreliğine kiraya verilebilecek. İhalelerin başlangıç fiyatı, arazilerin rayiç bedellerinin yüzde 8’inin altında olamayacak.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakan Yardımcısı Maksim Martınok, ülkede bugün hazineye ait ve özel tarım arazilerinin ortalalama kirasının, rayiç beellerinin yüzde 5-8’i civarında olduğunu söyledi.

Yeni düzenlemeyle, Ukrayna’da ücretsiz dağıtılacak tarım arazilerinin oranı da, kiraya verilen arazilerin yüzde 25’inden fazla olamayacak.

Bakan Yardımcısı, bu değişiklikler sonrası yerel bütçelerin gelirlerinde 2018 yılı sonuna kadar 1 milyar grivnalık artış sağlanmasının planlandığını belirtti.

Martınok, Ukrayna’da 2016 yılında kiraya verilen tarım arazilerinin çoğunun, 49 yıllığına ve rayiç bedelinin yüzde 3’üne kadar inen oranlarda kiralandığı bilgisini paylaştı. Bakan Yarıdmcısı, 2013 yılından önce ise bu oranın yüzde 3’ün de altında olabildiğini hatırlattı.

Ukrayna’da bugün tarım arazilerinin satışı yasak. IMF’nin, Kiev’e sağladığı kredilerin devamı için öne sürdüğü şartlardan biri tarım arazilerinin satışına yönelik moratoryumun kaldırılması.

8.6.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.