Ukrayna’da halkın yolsuzluklara bakışı: “Doktora, öğretmene rüşvet…”

Ukrayna’ da yapılan bir ankette halkın yolsuzluklara bakışı mercek altına alındı.

Bu haber 02 Ekim 2017 - 11:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yolsuzlukları Önleme Ajansı tarafından yapılan ankete göre, Ukraynalıların çoğu bugün ülkede yolsuzlukların en yaygın olduğu kurumların mahkemeler, savcılıklar ve gümrükler olduğunu düşünüyor.

Anket, Ukrayna vatanda;larinin yolsuzluk kavramına bakışlarının da farklılık gösterdiğini ortaya koydu. Örneğin bir ameliyattan sonra para talep eden doktora ödeme yapmayı Ukrayna vatandaşlarının yüzde 93,1’i rüşvet olarak görüyor. Hastanın doktora kendi isteğiyle para vermesi ise Ukraynalıların sadece yüzde 60’ına göre rüşvet sayılıyor.

Segodnya gazetesinin aktardığı “Ukrayna’da Yolsuzluklar-2017” adlı rapora göre, Ukraynalıların yüzde 56,5’i hastanelerde, yasalara göre ücretsiz olması gereken ilaçları ve tıbbi malzemeleri, yüzde 20,3’ü sağlık hizmetlerini kendi parasıyla satın aldığını söylüyor. Hastaların yüzde 20,1’i kendi isteğiyle, yüzde 13,4’ü doktorların talebiyle doktorlara ek ücret ödüyor.

Anket katılımcılarının yüzde 72,2’si, devlet okullarında “hayır” adı altında yapılması gereken zorunlu ödemelerden şikayet ediyor.

Ankete katılanların yüzde 43,7’si ise kreşlerde ve anaokullarında eğitmenlere hediyeler almak durumunda kaldığını söyledi.

İşadamlarının yüzde 24,7’si, Ukrayna toplumunun genelinin yüzde 14,7’si, yolsuzluk yapanları ihbar etmeye hazır olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre Ukrayn halkı, yolsuzluklarla mücadelede gazetecilere ve aktivistlere devlet organlarından daha fazla güveniyor.

2.10.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.