Ukrayna’da “hafta sonu karantinası” başladı: Hangi yasaklar uygulanıyor?

Ukrayna’da “hafta sonu karantinası” olarak adlandırılan kısıtlamalar bugün yürürlüğe girdi. Bazı belediyeler ise işletmelerin haklarını gözeterek yasağa uymayacaklarını duyurdu. Cumartesi ve pazar günleri hangi kısıtlamalar uygulanacak?

Ukrayna’da Bakanlar Kurulunun kararı ile koronavirüs salgını önlemleri kapsamında cumartesi 00.00’dan pazartesi 00.00’a kadar bazı kısıtlamalara gidiliyor.

Bugün başlayan uygulamanın 30 Kasım’a kadar geçerli olacağı fakat gerek görülürse uzatılabileceği ve kapsamının genişletilebileceği açıklandı.

Uygulanan yasaklar şöyle:

-Restoran, kafe, bar ve hazır yemek işletmeleri müşteri kabul edemeyecek. (Paket servis hizmeti devam edecek.)

-Alışveriş merkezleri ve diğer eğlence mekanları kapalı olacak.

-Spor salonları, fitness merkezleri, havuzlar kapalı olacak.

– Mağazalar ve güzellik salonları hizmet veremeyecek.

-Kültür merkezleri kapalı olacak ve toplu kültürel etkinlikler düzenlenemeycek.

En az yüzde 60’ında gıda ürünleri, ilaç, yakıt, tıbbi malzeme, hayvan ürünleri ve yemi satılan mağaza ve marketler hafta sonları hizmet vermeye devam edecek.

Toplu taşıma araçları, sağlık kuruluşları, eczaneler, veteriner eczaneleri, akaryakıt istasyonları, bankalar, döviz büroları, postaneler ve oto tamircileri de yasak kapsamına alınmadı.

Hangi şehirlerde uygulanmayacak?

Hükümetin kararına tepki gösteren restorancılar ülke genelinde protesto gösterileri düzenlerken, bazı belediyeler de yasaklara uymayacaklarını duyurdu.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre “hafta sonu karantinası”nın uygulanmayacağı şehirler şöyle: Rivne, Ternopil, Lviv, Çerkasi, Lutsk, Mukaçevo, Slavyansk, Kramatorsk, Jitomir, İvano-Frankivsk, Dnipro.

14.11.2020

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.