Ukrayna’da gündemdeki soru: “Trump’ın zaferi döviz piyasasını nasıl etkiler?”

dolar

Bloomberg’in haberine göre, Ukrayna’nın 2023 Eylül vadeli eurobond’ları ABD seçim sonuçlarının ardından yüzde 2.5-2,6 değer kaybetti.

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Brexit’te olduğu gibi, piyasalarda artan türbülans, uluslararası ham madde piyasaları üzerinden Ukrayna’ya da yansıyabilir. Ukrayna’nın asıl ihraç kalemleri olan tarım, yağ ve metal ürünleri, ABD seçimlerinden petrole göre daha az etkileniyor. Uluslararası piyasalarda oluşan durumun Ukrayna döviz piyasalarına etkisinin sınırlı ve kısa süreli olması bekleniyor” denildi.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin Ukrayna baskısının görüşlerini aldığı uzmanların değerlendirme ve tahminleri ise şöyle:

Andrey Blİanov (Analist)

Bugün piyasalar şok yaşıyor. Clinton’a daha fazla şans tanınıyordu Trump’ın ne yapacağı hakkında belirsizlik hakim.  Bu belirsizlik, Trump’ın ekibinin ve planının belirleneceği Ocak-Şubat 207 dönemine kadar piyasaları etkileyecek. Birkaç gün grivnanın doların dünya para birimleri karşısında değer kaybedeceğini, sonra durulacağını düşünüyorum. Ukrayna’da muhtemelen euro ve kısmen ruble değerlenecek.

Vadim İosub (Alpari uzmanı)

Kısa vadede grivna değer kaybeder. Uzun vadede ise dolar kuru FED’in faiz politikasna bağlı olacak. Kimin başkan olduğuyla ilgili bir durum değil.

Aleksandr Ohrimenko (Ukrayan Analiz Merkezi Başkanı)

Ukrayna’da dolar kuru ABD başkanlık seçimlerine bağlı değil. Bizde kura daha çok Ukrayna Merkez Bankası’nın adımları, ödeme sistemlerine getirilen yasaklar, ithalatçılara yönelik döviz alım sınırlamaları gibi faktörler etkide bulunuyor. Bugün doların yükselmesi, Merkez Bankası’nın ithalaçılara getirdiği döviz satın alım sınırlamasından kaynaklanıyor.

Andrey Vigirinskiy (Analist)

ABD seçimlerinin sonucunun Ukrayna’da döviz kurlarını etkileyeceğini düşünmüyorum. ABD, herhangi bir adayın zaferinin ihtilale ya da sermaye kaçışına yol açacağı bir ülke değil.

Dmitriy Kuçer (FIBO Group uzmanı)

ABD’deki her değişim dolar kurunu etkiler. Rusya yanlısı söylemiyle bilinen Trump’ın zaferi, Putin’i desteklemesi halinde Ukrayna’da doların yükselmesine yol açabilir.

9.11.2016

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.