Ukrayna’da “Golodomor”da hayatını kaybedenler anılıyor

38856

Sovyetler Birliği topraklarında 1932-1933 yıllarında başta Ukrayna, Belarus, Kuzey Kafkasya, Volga, Güney Ural, Batı Sibirya ve Kazakistan’ın kuzeyinde kitlesel ölümler yaşandı. Bunun sebepleri ile ilgili tarihçiler ikiye bölünmüş durumda. Kimilerine göre ölümlerin nedeni, başta salgın hastalıklar, kısmen kuraklık sonucu yaşanan kıtlık ve tarım politikalarında hayata geçirilen dönüşüm sonrası ortaya çıkan bazı sorunlar. Tüm bu bölgelerde hayatını kaybedenlerin sayısı ili ilgili de çok çelişkili (kimilerine göre 1 milyonun altında, kimilerine göre 7-8 milyon) veriler bulunuyor.

Ukrayna devleti ve bazı tarihçiler ise, 1932-1933 yılları arasında Ukrayna’da yaşanan ölümlerin nedeninin, Sovyetler Birliği’nin Ukrayna halkına karşı uyguladığı “soykırım” olduğunu iddia ediyor. Ülkede her sene kasım ayının son cumartesi günü “Golodomor (açlık felaketi) kurbanları” anılıyor.

Rusya, Sovyetler Birliği öncesinde de tarihi boyunca birçok kez kıtlıklarla karşı karşıya kaldı. Çarlık döneminde 1896-1911 yılları arasında açlık ve bunun yol açtığı nedenlerden dolayı kitlesel ölümler yaşandığı tarihi belgelere yansıyor.

26.11.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.