Ukrayna’da “Golodomor”da hayatını kaybedenler anıldı

Ukrayna’da 1932-1933 yıllarında yaşanan açlık felaketinde hayatını kaybedenler anıldı.

“Golodomor”un yıl dönümünde her sene olduğu gibi Kiev’de düzenlenen törende vatandaşlar ve devlet erkânı Golodomor Anıtı’na çiçek bıraktı.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yaptığı konuşmada, “Bugün Golodomor’un, totaliter Stalin rejiminin halkımıza karşı yaptığı soykırımın kurbanlarını yâd ediyoruz. Bunu hiçbir zaman unutamayız ve affedemeyiz” dedi.

Sovyetler Birliği topraklarında 1932-1933 yıllarında başta Ukrayna, Belarus, Kuzey Kafkasya, Volga, Güney Ural, Batı Sibirya ve Kazakistan’ın kuzeyinde toplu ölümler yaşandı. Bunun sebepleri ile ilgili tarihçiler ikiye bölünmüş durumda. Kimilerine göre ölümlerin nedeni, başta salgın hastalıklar, kısmen kuraklık sonucu yaşanan kıtlık ve tarım politikalarında hayata geçirilen dönüşüm sonrası ortaya çıkan bazı sorunlar. Tüm bu bölgelerde hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili de çok çelişkili (kimilerine göre 1 milyonun altında, kimilerine göre 7-8 milyon) veriler bulunuyor.

Ukrayna devleti ve bazı tarihçiler ise, 1932-1933 yıllarında Ukrayna’da yaşanan ölümlerin nedeninin, Sovyetler Birliği’nin Ukrayna halkına karşı uyguladığı “soykırım” olduğunu savunuyor. Ülkede her sene kasım ayının son cumartesi günü “Golodomor (açlık felaketi) kurbanları” anılıyor.

23.11.2019

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.