Ukrayna’da gazetecilere baskı ve şiddete sert cezalar yolda: 14 yıla kadar hapis

Ukrayna’da medya mensuplarına yönelik suçlar için öngörülen cezaların artırılmasına ilişkin yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

Ukrayna Parlamentosu’nda ilk oturumda kabul edilen tasarıda, medya mensuplarının mesleki faaliyetlerine yönelik engellemelerle ilgili daha sert cezalar uygulanması teklif ediliyor.

Medya mensuplarının topladıkları materyallere, hazırladıkları yazı veya görsellere ya da teknik malzemelerine yasa dışı olarak el konulması, bilgilere erişimlerinin engellenmesi, kanuna aykırı yayın yasağı, iktidar yetkililerine yönelik eleştirilerinin illegal yoldan kısıtlanması ve medyaya yönelik her türlü diğer engelleme için 8 bin 500 ila 17 bin grivna (300-600 dolar) arasında para veya altı aydan üç yıla kadar hapis cezası uygulanması teklif ediliyor.

Gazetecileri baskı altına alarak veya takip ederek mesleki sorumluluklarını yerine getirmelerini engelleme girişiminde bulunan kişilerin 17-34 bin grivna para veya altı aydan dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Görevlerini kötüye kullanarak bu suçları işleyen kamu çalışanlarının ise 34-52 bin grivna para ve beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları ve üç yıl kamu görevinden men edilmeleri talep ediliyor.

Medya mensuplarına, aile üyelerine ya da yakın akrabalarına yönelik ölüm, fiziksel şiddet, mülklerine zarar verme tehdidinde bulunan ya da hafif, orta veya ağır bedensel zarar veren kişilerin de yedi yıldan 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları teklif ediliyor.

Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesi için ikinci oturumda da kabul edilmesi ve devlet başkanı tarafından onaylanması gerekiyor.

Ukrayna’da bu yıl eylül ayı itibarıyla medya mensuplarına yönelik suçlarla ilgili 148 dava açıldı.

5.11.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.