Ukrayna’da, “Ermeni soykırımı” ifadesinin yasaklanması nedeniyle Dışişleri Bakan Yardımcısına dava açıldı

Ukrayna’da, “Ermeni soykırımı” ifadesinin yasaklanmasıyla ilgili kararı devlet kurumlarına tebliğ eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar hakkında, “görevini kötüye kullandığı” iddiasıyla dava açıldığı bildirildi. Bodnar, Ukrayna-Ermenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun girişimiyle açılan davayla ilgili sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Bu haber 08 Ağustos 2020 - 8:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna-Ermenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili ve iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili Darya Volodina, Devlet Soruşturma Bürosu’nun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar hakkında, 1915 olaylarının Ukrayna tarafından “soykırım” olarak tanınmadığının ifade edildiği resmi bildiri nedeniyle dava açtığını duyurdu.

Bodnar: “Absürt tiyatro”

Bodnar bu gelişme üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Milletvekili Volodina’nın açıklamasını “absürt tiyatro” olarak nitelendiren Bodnar, “Ukrayna milletvekili, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı’nı Ukrayna’nın dış politikadaki duruşu nedeniyle yargılamak istiyor” ifadesini kullandı.

“Benim görüşüm değil, Ukrayna’nın resmi görüşü” 

Ukrayna’nın ulusal çıkarlarını ve görüşünü savunduğunu ve yasal yetkileri çerçevesinde hareket ettiğini vurgulayan Bodnar, “İmzamın bulunduğu mektup benim kişisel görüşümü değil, Ukrayna’nın resmi görüşünü yansıtıyor.  Kimsenin milli duygularını aşağılama amacım yoktu. Faaliyetlerimin profesyonelliği ve etkinliğiyle ilgili değerlendirme, birinci dereceden yöneticim olan Dışişleri Bakanı, ayrıca, gerekli durumlarda, devlet ve hükümet yöneticileri tarafından yapılır. Onurumu, haysiyetimi ve itibarımı her türlü yasal yola başvurarak savunmaya hazırım” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Ukrayna’da 26 Mart 2020 tarihinde devlet kurumlarına gönderilen ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar’ın imzasını taşıyan duyuruda, Ukrayna’nın 1915 olaylarını “soykırım” olarak görmediği belirtirerek, “Ermeni soykırımı” ifadesinin kullanılmaması ve sözde Ermeni soykırımı ile ilgili etkinliklerin düzenlenmemesi talimatı verilmişti.

9.8.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.