Ukrayna’da en popüler haber kanallarının kapatılması gündemde: “Sahibi Rus ajanı”

Ukrayna’da en çok izlenen haber televizyon kanallarının “Rusya yanlısı” yayın yaptıkları gerekçesiyle kapatılmaları teklif ediliyor.

Ukrayna Parlamentosu, 112 ve NewsOne televizyon kanallarının kapatılmaları talebiyle Devlet Güvenlik ve Savunma Konseyine başvurdu.

Kararı Petro Poroşenko Bloğu, Halk Cephesi, Samopomiç (Öz Yardım), Radikal Parti milletvekilleri ve Vatan (Batkivşina) Partisi’nden bazı milletvekilleri desteklerken, Muhalefet Bloğu tasarıya karşı çıktı.

Kararın gerekçesi olarak, bu kanallarda, Ukrayna’da resmi düzeyde “saldırgan ülke” olarak kabul edilen Rusya’nın propagandasının yapıldığı iddiası gösterildi.

Ukrainskaya Pravda gazetesinin haberine göre, 112 kanalı Genel Müdürü Yegor Benkendorf, “Programlarımızın konukları arasında iktidarı eleştiren kişiler de oluyor. Kanalımız kendi haklarını koruyamayacak durumda. Yardıma ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

112 ve NewsOne haber kanallarının reytingleri, rakipleri Pryamiy, Espresso ve 5.Kanal’ın çok üzerinde.

Ukrayna’nın en popüler haber kanalı 112’nin sahibi Viktor Medvedçuk’un “Rusya yanlısı” olduğu iddia ediliyor. Bazı yorumlarda ise Medvedçuk’un “Rus ajanı” olduğu ve Ukrayna’nın ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu öne sürülüyor.

UKRAYNA’DA KADIN MUHABİRE MİLLİYETÇİLERDEN SALDIRI: YUMURTA VE YUMRUK ATTILAR! (VIDEO)

5.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.