“Ukrayna’da eğer yeni bir Maydan ayaklanması olursa…”

maydan

Apostrophe.ua sitesine değerlendirmelerde bulunan Demokratik İnsiyatifler Vakfı Müdürü İrina Bekeşkina, “Korkarım, artık barışçıl bir Maydan ayaklanması yaşanmaz. Çünkü insanların elinde silah var ve oldukça kararlılar” dedi.

Parlamento önünde yapılan bir gösteride polislerin üzerine el bombası atılmasını örnek gösteren sosyolog, “Örneğin bu eylemi kimsenin önceden planlamadıını düşünüyorum. Svoboda Partisi’nin (gösteriyi düzenleyen) bununla ilgisi yoktu” diye konuştu.

Ukrayna’da halkın son dönemde duyarsız hale geldiğini, protestolara sıcak bakanların oranının azaldığını belirten Bekeşkina, “Konut hizmetlerinin fiyatlarının artmasının ardından protesto dalgası bekledik, ancak bu olmadı. Tam tersi, protestolara sıcak bakanlar biraz azaldı. Halkın duyarsızlığı artıyor. İnsanlar yeni tarifelere bir şekilde uyum sağladı. Kimi devlet ödeneği alıyor, kimi hiç ödemiyor. Borçlardan dolayı insanları evlerinden atmaya başlarlarsa protestolar yaşanabilir” dedi.

Geniş katılımlı bir protesto dalgası için halkın çoğunluğunun desteğine gerek olmadığını savunan ünlü sosyolog, “İhtilal olması için çoğunluğa gerek yok. Bir olayın kıvılcımı ateşlemesi yeterli. 2004 yılındaki turuncu devrimde bu, seçimlere hile karışmasıydı. Daha sonraki olayları ateşleyen ise polislerin öğrencileri dövmesinin televizyonlarda gösterilmesi oldu. Eğer herkesi öfkelendirecek böyle bir olay olursa, o zaman her şey yaşanabilir. Bunun için yüzde 15’in katılımı da gerekmez” ifadelerinde bulundu.

9.1.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.