Ukrayna’da e-ticaretin nabzı: “Doygunluğa ulaşmadı, potansiyeli yüksek”

Ukrayna’da e-ticaretin pandemi ile birlikte yükselişe geçtiğine, ancak hala perakende seköründeki payının birçok ülkenin çok altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Ukrayna medyasına değerlendirmede bulunan TeleTrade şirketi analisti Sergey Rodler, Ukrayna’da perakende sektöründe e-ticaretin payının yüzde 7, Avrupa ve Çin’de ise sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 30 olduğu bilgisini verdi.

Ülkede e-ticaret sektöründe büyüme potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden uzman, ilerleyen dönemde ekonominin gelişiminde online ticaretin önemli rol oynamasının beklendiğini belirtti.

Sıkı karantinanın uygulandığı dönemde en fazla gıda ürünlerinin online satışlarının arttığını belirten analist, ksıtlamaların hafifletilmesinin ardından da bu eğilimin sürdüğüne, gıda dışı birçok ürünün de internet üzerinden satışında salgın öncesine göre önemli ölçüde artş olduğuna dikkat çekti.

Ukrayna’nın en popüler e-ticaret sitelerinden Prom.ua’nın ziyaretçi sayısı Mart-Ağustos 2020 döneminde yüzde 20 arttı. Sitede belirli ürünleri satın almaya yönelik arama yapan ziyaretçilerin oranında ise yüzde 38 artış kaydedildi.

21.10.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.