Ukrayna’da iş dünyası artık daha iyimser: İşte şirketlerin en fazla yakındıkları konular

“Ukrayna’da iş dünyası karamsarlıktan kurtuluyor, şirketlerin beklentileri artık daha iyimser.” Devlet İstatistik Servisi Gosstat’ın ekonomiye yön veren sektörlerlerin temsilcileri arasında yaptığı anketten bu sonuç çıktı. İşte farklı sektörlerdeki son durum:

Segodnya gazetesinin aktardığı rapora göre, Ukrayna’da sanayi sektöründe “iyimserlik “endeksi” ilk çeyrekte 1 puan artarak -3 olarak kaydedildi. İmalat sektöründe bu oran 3 puan artışla -2’ye çıktı. Endeksin ekside olması, ekonominin gidişatına dair karamsar olan işletmelerin sayısının iyimserlerden daha fazla olduğuna işaret ediyor. Ancak bu makasın giderek kapandığı görülüyor.

Resmi verilere göre Ukrayna’da sanayi sektöründe Ekim-Aralık 2017 döneminde işletmelerin yüzde 39’unda üretim artarken, yüzde 37’sinde azaldı, yüzde 23’ünde ise aynı seviyede kaldı.

Sanayi işletmelerinin bugün en fazla yakındıkları konuların başında talep ve finansman yetersizliği geliyor. İş gücü açığı, ham madde, malzeme ve ekipman yetersizliği de şikayet konuları arasında.

İnşaat sektöründe işler arttı

Gosstat’ın verilerine göre, Ukrayna’da inşaat sektöründeki şirketlerin yüzde 41’inin tamamladıkları projeler Ekim-Aralık 2017 döneminde arttı. Şirketlerin yüzde 33’ünün tamamladıkları inşaat işleri bu dönemde aynı kalırken, yüzde 25’inin azaldı.

İnşaat sektöründe “iyimserlik endeksi” 5 puan artışla -20 olarak kaydedildi. İnşaat işletmelerinin de en fazla şikayet ettikleri sorunlar talep ve finansman yetersizliği. Olumsuz hava şartları ile malzeme ve ekipman yetersizliği de bu sektördeki şirketlerin yakındıkları konular.

Perakendede çoğunluk iyimser

Perakende sektöründe 2018 yılının ilk çeyreğinde “iyimserlik endeksi” 7 puan düşüşle + 5’e geriledi. Perakende sektöründeki şirketlerin birçoğu ilerleyen dönemde siparişlerde azalma, personel kadrolarındaki artışta gerileme ve perakende fiytlarda artış bekliyor.

Tarımda sorunlar azalıyor

Araştırmaya göre, tarım sektöründe faaliyetlerinin önünde hiçbir sorun görmeyen şirketlerin oranı geçen sene yüzde 27’den yüzde 32’ye yükseldi. Şirketlerin en fazla yakındıkları konular finansman yetersizliği ve olumsuz hava şartları. Tarım işletmelerinin yüzde 77’si satış için stoklarının yeterliği seviyede olduğunu söylüyor.

Hizmet sektörü de daha iyimser

Hizmet sektöründe bu yılın ilk üç ayında “iyimserlik endeksi” 1 puan artşla -5 oldu. Şirket temsilcilerinin yüzde 15’i Ekim-Aralık 2017 döneminde işlerinin iyiye, yüzde 20’si kötüye gittiğini, yüzde 65’i yerinde saydığını belirtti.

16.2.2018

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.