Ukrayna’da doğum oranları düşüşe geçti

cocuk

Segodnya gazetesinin haberine göre, Ukrayna’da 2013 yılında 24 bin 213 bebek dünyaya gelirken, 2014 yılının ilk yarısında bu rakam 11 bin 105 olarak kaydedildi.

Ülkede 2013 yılında 27 bin 28 kişi hayatını kaybetti. Geçen senenin ilk altı ayında ise 14 bin 501 ölüm vakası kayıtlara geçti.

Gazeteye değerlendirmede bulunan Ptuhi Demografi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü öğretim görevlilerinden Aleksandr Gladun, “Ukrayna’da doğumlarda ciddi azalma 80’li, 90’lı yıllarda başladı ve 2000’lerin başına kadar devam etti. Bugün doğurgan kadın sayısı azalırken, yaşlı nüfus ise çok fazla. Ukrayna’da çalışabilir erkek nüfusun ölüm oranı da Avrupa’nın çok üzerinde” şeklinde bilgi verdi.

Ukrayna’da Sovyetler Birlği’nin dağılmasının ardından yaşanan psikolojik travmaların da doğum oranlarını etkilediğnin altını çizen uzman, “Kadınlar öncelikle kendini yetkinleştirmek, ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmak, gelecekleri için temel hazırlamak istiyor, ancak daha sonra çocuk sahibi olmayı düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’da doğum oranlarının ülkenin batı kesimlerinde daha yüksek olduğunu belirten akademisyen, “Volın, Zakarpatya, Rovno bölgelerinde doğum oranları daha fazla. Donetsk, Lugansk, Poltava, Sumı, Çernigov bölgeleri ise doğum oranlarının en az olduğu bölgeler. Başta Çernigov olmak üzere bu bölgelerde yaşlı nüfus çok fazla. Batı’da insanların daha dindar olması ve aile geleneklerine bağlılıkları bunda rol oynuyor” diye konuştu.

Ukrayna’da son dönemde yaşanan iç çatışmaların da ülkedeki demografi sorununu tetiklediğinin altı çiziliyor.

07.05.2015

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.