Ukrayna’da devletten medyaya ayar: İnternete de “RTÜK” denetimi geliyor

Ukrayna’da medya kuruluşlarına yönelik denetimlerin sıkılaştırılmasını öngören, bazı uzmanlarca “sansür girişimi” olarak yorumlanan yasa tasarısı gündemde.

Ukrayna’da iktidar partisi Halkın Hizmetkarı tarafından hazırlanan ve medya alanında yeni kurallar getirilmesinin teklif edildiği yasa tasarısı parlamentoya sunuldu.

Tasarıyla asıl hedeflenenin medya organlarında ve sosyal medyada yer alan “dezenformasyonun engellenmesi” olduğu açıklansa da, teklif edilen düzenlemelerin medyanın hareket alanını daraltabileceği fikri de dile getiriliyor.

Yasa kabul edilirse, “Ukrayna’nın RTÜK’ü” olan Ulusal Radyo ve Televizyon Kurulu, artık sadece televizyon ve radyo kanallarını değil, internet haber siteleri ve hatta sosyal medya sayfalarını da denetleme hakkına sahip olacak. Ulusal Radyo ve Televizyon Kurulu, internet sitelerinin kapatılması istemiyle vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine harekete geçerek denetimlerde bulunabilecek.

Tasarıda, “terör propagandası” yapan, komünizm veya nasyonal sosyalizmin sembollerini kullanan medya kuruluşlarının da 354 bin grivnaya (15 bin dolar) kadar para cezasına çarptırılabilmeleri teklif ediliyor.

Bazı uzmanlar, Ulusal Radyo ve Televizyon Kurulunun yetkilerinin artırılmasının, medya kuruluşlarına yönelik siyasi baskı oluşturulmasına yol açabileceği endişesini dile getiriyor.

Tasarının bu ayın sonunda parlamentoda görüşülmesi bekleniyor.

6.1.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.