Ukrayna’da dev özelleştirmeler yolda

36ae029c4a517f4953ca8406531bb40ff7e57c1e

AA’nın haberine göre, Ukrayna’daki varlıklar arasında ekimde yüzde 78’i özelleştirilecek Centrenergo’nun sahip olduğu termik santrallerin üretim kapasitesi, ülkedeki tüm santrallerin üretebileceği toplam kapasitenin yüzde 14’üne denk geliyor.

Listede Centrenergo’nun yanı sıra Dniproenergo, Donbasenergo ve Zakhidenergo olmak üzere üç elektrik üretim şirketi daha bulunuyor. Bu üç şirketin özelleştirme işleminin Temmuz ayında tamamlanması planlanıyor.

ELEKTRİK DAĞITIMI BAŞI ÇEKİYOR

Özelleştirilecek varlıkların büyük çoğunluğu ise elektrik dağıtım şirketlerinden oluşuyor. Dağıtım şirketleri temmuz ile ağustos ayları arasında özelleştirilecek.

Bunlar arasında yüzde 65’i satılacak Kharkivoblenergo’nun toplam 1,5 milyon müşterisi ve 48 bin 267 kilometrelik elektrik hattı bulunuyor. Şirket, Ukrayna’nın ikinci en büyük şehri Kharkiv’e elektrik dağıtımını sağlıyor.

Bu şirketi, Zaporizhya şehrinin elektrik dağıtımını üstlenen Zaporizhyaoblenergo, yüzde 60’lık hisseleriyle takip ediyor. Diğer elektrik dağıtım şirketleri, Cherkasyoblenergo, Mykolaevoblenergo, Ternopiloblenergo, Khmelnitskoblenergo, Odesaoblenergo, Kyivenergo, Dniprooblenergo, Donetskoblenergo ve Sumyoblenergo olarak özelleştirme listesinde yer alıyor.

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİ

Ukrayna hükümetinin özelleştirme listesinde üç kojenerasyon santrali ve bir hidroelektrik santrali olmak üzere toplam dört santral bulunuyor.

Varlık fonunun özelleştireceği üç kojenerasyon santrali sırasıyla Odessa, Dniprovska ve Mykolaev olacak. Söz konusu dört santralin tüm hisseleri özelleştirilecek. Pervomaysk hidroelektrik santralinin de tamamı özelleştirilecek. Ayrıca bölgesel doğalgaz tedarik şirketi Korostishevgaz’ın da yüzde 23’ü özel sektöre devredilecek. (AA)

6.4.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.