Ukrayna’da darp edilen baba için Büyükelçilik devrede

Sonat Kerem, Kiev, (DHA) – Çocuğunu görmek için gittiği Ukrayna’da kimliği belirsiz kişilerce darp edilen Tayfun Mustafaoğlu için Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği devreye girdi.

Bu haber 03 Temmuz 2020 - 14:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eşiyle yaşayan çocuğunu görmek için Ukrayna’ya gelen Mustafaoğlu, kimliği belirsiz kişilerden şiddet görmüştü. Mustafaoğlu’nun boğazını sıkan ve kollarını tutan şahıslar, 6 yaşındaki çocuğunu zorla babanın elinden almıştı. Mustafaoğlu, Demirören Haber Ajansı (DHA) aracılığıyla yetkililere yardım çağrısında bulunmuştu.

Tayfun Mustafaoğlu’nun yardım çağrısı cevapsız kalmadı, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği devreye girdi. 30 Haziran’da Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere’nin bizzat görüştüğü Mustafaoğlu’nun avukatla teması sağlandı. Büyükelçilik, konunun Ukrayna Ombudsmanlığı ve Adalet Bakanlığına aktarılmasına da yardımcı oldu.

Türkiye ile Ukrayna arasında özel mekanizma

DHA’ya bilgi veren Büyükelçilik yetkilileri, Mustafaoğlu gibi çocuğundan ayrı düşmüş başka Türk babaların da bulunduğunu, dağılmış ailelerde anne veya babasından uzaklaştırılan çocukların da mağduriyet yaşadığını, iki ülke arasında bu konuya çözüm teşkil edecek özel bir mekanizma kurulması için Ukrayna makamlarıyla temasların sürdüğünü belirtti.

3.7.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.