Ukrayna’da çalışmak kolaylaşıyor: Yeni “iş gücü göçü” yasasında neler var?

Ukrayna’da ülkeye daha fazla yabancı iş gücü çekebilmek için yeni bir yasal düzenleme hayata geçiriliyor. Hangi prosedürler kolaylaşıyor? İşte ayrıntılar…

Bu haber 30 Eylül 2020 - 9:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrainski Novini’nin haberine göre, Ukrayna Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Ukrayna’ya iş gücü göçünü düzenleyen yasada bazı değişikliklere gitti.

Bakanlığın girişimiyle kurulan Etkin Düzenleme Ofisi (BRDO), çalışma amacıyla Ukrayna’ya göç etmesine izin verilen meslek gruplarının sayısının 10’dan 23’e çıkarıldığını bildirdi.

Böylece IT sektöründe daha fazla yabancı uzmanın istihdam edilmesi planlanıyor.

Yen düzenlemeyle, Ukrayna’da çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının yüksek eğitim sahibi olması zorunluluğu da kaldırılıyor. IT sektöründe ise iş tecrübesi şartının aranacağı belirtiliyor.

Diğer yandan, yabancı personellerin sahip olması gereken iş tecrübesinin süresi yedi yıldan üç yıla indiriliyor.

Meslek gruplarının sınıflandırılması ve her kategori için ayrı mesleki şartların ve göçmen kotalarının uygulanması kararlaştırıldı.

Bu düzenlemelerin, yabancı uzmanların çalışmak için Ukrayna’ya gelmelerini kolaylaştıracağı belirtilen açıklamada, “Ancak birkaç adımın daha atılması gerekiyor. Birincisi, Devlet Göç Servisi yabancıların belgelerinin incelenme süresini kısaltmalı ve online bilgi paylaşım sistemine geçmeli. Belgeleri inceleme süresi 10 iş gününden fazla olmamalı. Bugün ise bu süre 9 ila 12 ay arasında değişiyor” denildi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 2020 yılında Ukraynalı IT şirketleri için 5 bin kişilik yabancı personel kotası belirlemişti.

30.9.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.