Ukrayna’da bürokratların yolsuzluk dokunulmazlığı: “A takımı”na ceza yok

Bu haber 11 Ekim 2016 - 7:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

yolsuzluk

Novoye Vremya dergisinde yer alan makaleye göre, Ukrayna’da son bir yılda 952 kamu görevlisi hakkında yolsuzluk suçlamasıyla dava açılırken, bu kişilerin yalnızca 33’ü hapse girdi. “A” kategorisi olarak nitelendirilen en üst düzey bürokratlardan hiçbiri yolsuzluk nedeniyle hapis cezasına çarptırılmadı. “B” kategori bürokratlardan ise son bir yılda yolsuzluktan hapse girenlerin sayısı sadece dört.

Dergiye açıklamada bulunan Parlamento Yolsuzluklarla Mücadele Komitesi Başkanı Yegor Sobolev, “Ukrayna’da yolsuzluklar için cezalar hala sadece alt düzey kamu görevlileri için geçerli. Rakamlar, üst düzey bürokratlardan ceza alanların giderek daha da azaldığını gösteriyor” dedi.

Ukrayna’da Ağustos 2015-Ağustos 2016 döneminde haklarında yolsuzluk davası açılan 952 kişiden 137’si tamamen aklanırken, 336’sı hafif cezalarla şartlı salıverildi, 312’si çok düşük para cezalarıyla serbest bırakıldı. Bu cezaların yüzde 70’i 20 bin grivnanın altında kaldı.

Veriler, ülkede bürokratlar arasında yolsuzluk suçları ne kadar ağır olursa, serbest kalma oranının da o kadar yüksek olduğuna işaret ediyor. 100 bin rublenin üzerinde rüşvet aldığı tespit edilen kamu görevlilerinin yalnızca 18’i hapis cezasına çarptırılırken, bu cezaların da çoğu uygulanmadı. Örneğin 213 bin grivna rüşvet aldığı suçlamasıyla tutuklanan üst düzey bir bürokrat, 59 bin grivna kefaletle serbest kaldı. Bu örneklerin sayısı çok fazla.

Ukrayna’da belirtilen dönemde yolsuzluk suçlamasıyla yalnızca üç üst düzey bürokrat yargılandı. Yolsuzluk nedeniyle yargılanan kamu yöneticilerinin sayısı 153. Bu rakam orta seviyeli kamu çalışanlarında 167, alt düzey kamu çalışanlarında 510. Özel sektörden ise 119 kişi bu dönemde yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

11.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.