Ukrayna’da 9 Mayıs böyle kutlandı (FOTO, VIDEO)

Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası karşısında kazandığı zaferin 73’üncü yıl dönümü dün Ukrayna’da da kutlandı.

Kiev’de “Slava” Parkı’nda başlayan “Ölümsüzlük Alayı” Yürüyüşü’ne binlerce kişi katıldı. Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve devlet erkanı, savaşta hayatını kaybedenler anısına Meçhul Askerler Anıtı’na çelenk bıraktı.

Savaş katılımcılarının ve gaziler ile komünistler de 9 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıktı.

Ülkenin bazı kentlerinde polisle ve provokasyon girişiminde bulunan radikal milliyetçilerle göstericiler arasında yer yer arbedeler yaşndığı bildirildi.

Kiev’de akşam saatlerinde milliyetçi gruplar, “Rusya yanlısı” olduğu öne sürülen İnter televizyonunun binasına molotof kokteyli ile saldırıda bulundu.

Başkentte ayrıca, Rusya Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İşbirliği Ajansı’na (Rossotrudniçestvo) ait Bilim ve Kültür Merkezinin Müdürü Konstantin Vorobyov’a saldırıda bulunuldu. Vorobyov’un yüzüne yeşil boya döküldü.

Nazi Amanyası’na karşı kazanılan zaferin simgesi olarak Rusya’da kabul edilen “Aziz George Kurdelesi” ile gösterilere katılan bazı kişilere polis ve milliyetçi saldırganlar müdahalede bulundu.

https://www.youtube.com/watch?v=Fvnr0GjiHcg

10.5.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.