Ukrayna’da 1 Mayıs böyle kutlandı (VIDEO)

Batı yanlısı iktidarın başa gelmesinin ardından milliyetçi akımların yaygınlık kazandığı Ukrayna’da 1 Mayıs gösterileri bazı şehirlerde gerginliklere sahne oldu. Vinnitsa kentinde milliyetçiler, 1 Mayıs’ı kutlayan ihtiyarlara saldırdı.

1mayis-ukrayna-ukraynahayat

Başkent Kiev’in ana caddesi Kreşatik’te çeşitli sol gruplara ve sendikalara mensup yaklaşık bin kişi 1 Mayıs gösterilerine katıldı. Miting sırasında konuşma yapan Kiev Sendikalar Konseyi Başkanı Valentin Melnik, iktidara yönelik talepleri sıraladı. Kiev yönetiminin IMF’nin “şantajlarına boyun eğmemesi gerektiğini” belirten sendikacı, “Çalışanların anayasal hakları uyarınca maaşlarının zamanında ödenmesini, ödenmeyen maaşlardan doğan borçların ortadan kaldırılmasını, yeni istihdam ve çalışma güvenliği reformlarının hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Sendika lideri, çalışanlara ücretsiz tedavi sağlanması ve çocuklarının eğitim masraflarının karşılanması gibi sosyal hakların da iktidardan talep edildiğini söyledi.

Ukrayna Sendikalar Federasyonu Başkanı Grigoriy Osovoy ise, “Herkese yeteneklerine göre iş sağlamalıyız, ancak hak edilen ücretler ödenmeli. Ayrıca adil emeklilik reformu hayata geçirilmeli” diye konuştu.

Harkov’da gerginlik

Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’da ise 1 Mayıs gösterisi sırasında aşırı milliyetçilerin saldırısı sonrası arbede yaşandı.

Vinnitsa’da milliyetçiler, yaşlılara saldırdı

Vinnitsa kenti de 1 Mayıs gösterilerinde gerginliğe sahne oldu. Yüzleri maskeli milliyetçi gençler, çoğu emeklilerden oluşan göstericilere tekme ve yumruklarla saldırmak istedi. Komünizm karşıtı slogan atan saldırganları polis engelledi. Yaşlılar da bayrak sopaları ve bastonlarıyla saldırganlara karşılık verdi.

Herson ve Dnepropetrovsk kentlerinde de 1 Mayıs gösterilerinde gergin anlar yaşandı. Nikolayev yönetimi 1 Mayıs gösterilerine izin vermedi.

Ukrayna’da “komünizmin propagandası yapmak” yasaklanmıştı. 1 Mayıs’ın resmi tatil olmaktan çıkarılması yönündeki teklif ise parlamentoda destek bulmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=bI1uDTOsFuc

2.5.2017

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.