Ukrayna, Türkiye’yi “kırmızı liste”den çıkardı

Ukrayna, koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Türkiye’den gelenlere getirdiği 14 günlük karantina zorunluğunu kaldırdı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (Covid-19) salgınının yaygınlığına göre ülkelerin farklı kategorilere ayrıldığı listeyi güncelledi. Daha önce “kırmızı” kategoride bulunan Türkiye’nin “yeşil” kategoriye geçmesiyle Türkiye’den Ukrayna’ya gelenler için 14 günlük karantina (izolasyon) uygulaması kaldırıldı.

Türkiye, Ukrayna’da 18 Aralık 2020’den bu yana “kırmızı” listede bulunuyordu.

Ukrayna’da ‘kırmızı’ kategorideki ülke sayısı son bir haftada 78’den 66’ya geriledi.

Konuyla ilgili Kiev Büyükelçiliği’ndne yapılan açıklama ise şöyle:

 

“Ukrayna’ya seyahatler hakkında önemli duyuru

Değerli vatandaşlarımız,

Ukrayna makamlarınca Covid-19’un yaygınlığına göre ülkeler kırmızı veya yeşil kategoriye alınmaktadır.

Bugün itibarıyla ülkemizin yeşil listede yer aldığı görülmektedir. Buna göre, PCR Test sonucu ibraz etme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Ukrayna’ya girmek isteyen yabancı uyrukluların, Ukrayna’da kayıtlı olan bir sigorta şirketi veya Ukrayna’da temsilciliği bulunan/ Ukrayna’daki şirketlerle bir anlaşma çerçevesinde ilişkileri bulunan yabancı bir sigorta şirketince düzenlenmiş, Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan, Ukrayna’da kalış süresince geçerli sigorta poliçesine sahip olmaları gerekmektedir.

Sigorta şartı, aşağıdaki kategorilerde yer alan kişilere uygulanmamaktadır:

– Ukrayna’da devamlı olarak ikamet eden yabancı uyruklular ve vatansızlar
– Mülteci statüsünde bulunan veya ilave korumaya muhtaç kişiler
– Ukrayna’da akredite edilmiş diplomatik, konsüler ve uluslararası örgüt temsilcilikleri personeli ile aile fertleri
– Silahlı Kuvvetler birimlerinin eğitim programına katılmak üzere ülkeye gelen NATO üyesi ülkelerin ve NATO Barış İçin Ortaklık Programı katılımcı ülkelerinin silahlı kuvvetler mensupları
UKRAYNA’YA GİRİŞLERDE GEÇERLİ GENEL HUSUSLAR

1) Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

2) Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi:https://dmsu.gov.ua/…/duration-of-stay-calculation.html).

3) Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenmektedir:

– Gidiş-dönüş uçak bileti
-Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/ belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)

-Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak(İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç Servisince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

– Sınır güvenlik görevlilerine beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.

4)Giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur.

Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla seyahat ettikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.

Kırmızı ve yeşil listedeki tüm ülkeler için tıklayın.

15.1.2021

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.