Ukrayna: “Türkiye ile serbest ticaret bölgesi kurmak birkaç yıl sürebilir”

“Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret bölgesi kurulması için uzun bir hazırlık süreci gerekiyor.” Bu açıklama Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakan Yardımcısı Taras Kaçka’dan geldi. 

RBC ajansının sorularını yanıtlayan Kaçka, “Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin çok uzun süredir devam ettiğinin farkındayız. ‘Bu çalışmayı hemen sonlandıracağız’ diyen ilk kişi ben olmam. Zorlu müzakerelere hazırız. Buna ihtiyacımız olduğunun, kimsenin konuyu rafa kaldırmak istemediğinin altını çizeceğiz” dedi.

Ukrayna ve Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmasına dair karşı çıktığı konular olduğunu belirten Ukraynalı yetkili, “Müzakerelere yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor. Çalışacağız. İki tarafın da buna ihtiyacı olması, bu anlaşmanın imzalanacağına dair umut veriyor. Anlaşmanın iki tarafın çıkarlarını gözetmesi gerekiyor. Bunu başarabilecek miyim? Belirsiz. Bu nedenle süre vermek istemiyorum. Bir turda bitebilir. Belki de birkaç yıl sürebilir” diye konuştu.

21.11.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.