Ukrayna Devlet Başkanlığı: “Türkiye beş stratejik ortağımızdan biri”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin Ukrayna için ‘stratejik ortaklardan biri’ olduğu belirtildi.

Bu haber 06 Mayıs 2020 - 9:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcıs İgor Jovkva, Türkiye’nin, Ukrayna’nın stratejik ortağı olan beş ülkeden biri olduğunu ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkeler arasında stratejik ortaklık ilişkisinin önemini vurgulayan Jovkva, “Stratejik partner olan ülke, zor zamanlarda yardıma hazırdır. Bazı durumlarda, sizin ulusal çıkarlarınızı anlayışla karşılayarak, kendi politikalarını da bunları göz önünde bulundurarak şekillendirmeye hazırdır” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı yetkilisi, Ukrayna’nın Türkiye dışındaki diğer stratejik ortakları olarak ABD, Almanya, Fransa ve Polonya’yı gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 3 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen Türkiye-Ukrayna Sekizinci Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanmasının ve bugün 5 milyar dolara yakın olan ticaret hacminin 2023 yılında 10 milyar dolar seviyesine çıkarılmasının hedeflendiğini açıklamıştı.

6.5.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.