Ukrayna tarım sektörünün zararı 8,7 milyar dolara ulaştı

Kiev Ekonomi Okulu’nun (KSE) verilerine göre, savaşın Ukrayna’nın tarım endüstrisine doğrudan zararı 8,7 milyar dolara ulaştı.

Bu haber 24 Nisan 2023 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım endüstrisindeki kayıplarda aslan payının, tarım ekipmanlarının hasar görmesinden kaynaklandığı bildirilen raporda, bir yılı dolduran savaşın başlangıcından bu yana üreticilerin tahmini kayıplarının 4,65 milyar doları aştığı kaydedildi.

Hasat edilen ürünlerin Rusya tarafından imha edilmesi ya da el konulmasının ise tarım endüstrisine toplam kaybının 1,8 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Raporda, tarım ürünlerinin depolandığı altyapılarda da önemli kayıplar olduğu, hasar gören tahıl ambarlarının toplam kapasitesinin 8,2 milyon ton mamul ürün olduğu kaydedildi.

Yıkılan tesislerin restore edilmesinin maliyetinin ise 1,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Savaş nedeniyle tarım sektöründeki en büyük zararı Luhansk, Herson, Donetsk, Harkiv ve Zaporojye illeri gördü. Aynı bölgeler savaş sırasında altyapısı en fazla hasar alan yerler oldu.

Mayınlı ekim alanları

Ukrayna Savunma Bakanlığı verilerine göre, ülkede mayınlı olduğu bildirilen 349 alanın yarısını tarım arazileri oluşturuyor.

Öte yandan Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yalnızca Harkiv ve Herson illerinde 1 milyon hektardan fazla tarım arazisinin temizlendiği bilgisi verildi.

Öncelik verilen arazilerin mayın temizleme maliyetinin 1,5 milyar dolardan fazla olabileceği belirtiliyor.

Sunulan raporda, tarım sektörünün doğrudan kayıpları şöyle sıralandı:

  • Tarım makine ve ekipmanları, elevatörler ve diğer tahıl ambarları,
  • Hayvanların telef olması nedeniyle hayvancılık,
  • Ekim alanlarının zarar görmesi nedeniyle üreticiler,
  • Arıcılık,
  • Üretim faktörlerinin ve nihai ürünlerin hasar görmesi ve çalınması.

24.4.2023

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.