Ukrayna şehirleri saldırı altında: Zelenskiy’den ilk açıklama

Kiev dahil Ukrayna’nın birçok şehri bu sabah füze saldırılarını hedefi oldu. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Kiev’i vuran füzelerden birinin Ukrayna istihbarat servisi SBU’nun merkezinin bulunduğu Volodımırska Caddesi’ne düştüğünü açıkladı. Zelenskiy, saldırılar sonucu ölenlerin ve yaralananların olduğunu duyurdu.

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev’in merkezindeki Şevçenko bölgesinin saldırıya uğradığını, ön verilere göre roketlerden birinin Mihail Gruşevskiy anıtının yanına düştüğünü ve bunun sonucunda bölgeden geçen bazı arabaların alev aldığını söyledi. Yerel Telegram kanallarına göre, Ukrayna’nın başkentinde en az beş patlama duyuldu.

Jitomir, Vinnitsa, Kirovograd, Nikolayev, Poltova, Ternopol kentlerinin de saldırıların hedefi olduğu bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Topyekun savaşın 229’uncu günü. 229 gündür bizi yok etmeye ve yeryüzünden silmeye çalışıyorlar. Zaporoje’de evinde uyuyan insanlarımızı yok ediyorlar. Dnipro ve Kiev’de işe giden insanları öldürüyorlar” açıklamasını yaptı.

Halka sığınaklardan ayrılmama çağrısı yapan Zelenskiy, “Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın. Dayanıyoruz ve güçlü olacağız” diye konuştu.

10.10.2022

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.