Ukrayna seçimlerine Rusya’dan yorumlar: Zelenskiy ile ne değişecek?

Ukrayna devlet başkanı seçimlerinin Rusya’daki yankıları da sürüyor. Vladimir Zelenskiy’nin seçim zaferini kimileri Moskova-Kiev arasındaki siyasi gerilimi azaltmak için fırsat olarak görürken, ülkenin yeni devlet başkanının Rusya’ya yönelik eski politikaları sürdüreceğine inananlar da var. İşte Ukrayna seçim sonuçlarına Rusya’dan ilk yorumlar:

Bu haber 23 Nisan 2019 - 6:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dmitri Medvedev (Rusya Başbakanı)

Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı’nın, Rusya’ya karşı seçim öncesi kullandığı söylemi sürdüreceğinden şüphem yok. Ülkemiz halkları arasındaki derin ilişkilerin değerini anlamak, siyasi konjonktürün üstünde olmalıdır.

Dmitriy Peskov (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü)

Başkan Putin’in Zelenskiy’yi kutlamasından ve ortak çalışmadan bahsetmek için henüz erken. Somut icraatler karşısında değerlendirme yapılabilir. Moskova, Ukrayna halkının seçimini saygıyla karşılıyor.

Aleksey Navalnıy (Rus muhalif)

Ukrayna’yı ve Ukraynalıları kutluyorum. Eski SSCB topraklarında adil seçimler çok ender görülür. Ukrayna’nın aydınlanması, Rusya’ya da olumlu yansır.

Aleksey Kudrin (Sayıştay Başkanı)

Ukrayna’daki seçimler, sıradışı kararların verildiği bir devirde yaşadığımızı gösteriyor. Ukrayna’daki yeni iktidarla birlikte Moskova ile Kiev arasında müzakere sürecinin başlayacağını umut etmek istiyorum.

Andrey Klışas (Federasyon Konseyi Anayasa Komitesi Başkanı)

Zelenskiy’yi zor bir görev bekliyor. Poroşenko, ülkede devlet başkanlığı makamının da kredisini doldurdu. Dolayısıyla Zelenskiy ilk başta devlet başkanlığı makamına güveni yeniden tesis etmeli.

Rostislav İşçenko (Analiz ve Tahminleme Merkezi Başkanı)

“Ukrayna’da seçimleri Vladimir Zelenskiy’nin kazanmasına rağmen, ülkenin politik duruşu değişmeyecek. Seçmenlerin çoğu bugünkü söylemleri destekliyor. Poroşenko’ya seçmenlerin yüzde 25’i oy verdi. Yani Ukraynalı seçmenlerin dörtte biri radikal milliyetçi politikaların devamından yana.

Zelenskiy’i ikinci turda Yuliya Timoşenko’nın taraftarları da destekledi. Timoşenko ilk turda Poroşenko’yla aynı söylemleri kullanmıştı. Yani toplamda 9 milyona yakın Ukraynalı, bugünkü politikalardan yana. Zelenskiy’e oy veren seçmenlerin birçoğu da, Poroşenko’ya tepkili olduğu için komedyene oy verdiklerini söyledi. Bu nedenle, Ukraynalıların çoğunun ülkenin politikalarında değişim istediğini söylemek doğru olmaz.”

Vladimir Çijov (Rusya’nın AB Temsilcisi)

Batı, yakında Ukrayna seçimlerinin galibi Vladimir Zelenskiy’e “değişimin sınırlarını” belirlemek adına tavsiyelerde bulunmaya başlayacaktır. (Turkrus.com)

23.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.