Ukrayna seçimlerinden ilginç ayrıntı: Timoşenko’nun adaşı kaç oy aldı?

Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili ilginç bir ayrıntı gündemdeki yerini koruyor.

Seçimlerde üçüncü olarak elenen eski Başbakan Yuliya Timoşenko, kameraların karşısına geçerek rakibi Devlet Başkan Petro Poroşenko’ya yönelik suçlamalarda bulundu.

Poroşenko’nun seçimlere hile karıştırarak ikinci tura kaldığını iddia eden Timoşenko, kendisiyle aynı soyadı taşıyan ve isimlerinin baş harfi aynı olan Yuriy Timoşenko’nun da Poroşenko tarafından aday yapıldığını iddia etti.

Kamuoyunda tanınmayan bir isim olan Yuriy Vladimiroviç Timoşenko, aday olduğu devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 0,4 oy aldı. Eski Başbakan Yuliya Vladimirovna Timoşenko’nun isminin, oy pusulasında bu kişiyle yan yana yer almasının, dikkatsiz birçok seçmenin Yuliya yerine Yuriy Timoşenko’ya oy vermesine neden olduğu belirtiliyor. Oy pusulasında adayların fotoğrafları yer almıyor.

Timoşenko: “Demokrasi mücadelemiz bitmedi”

Seçimlerin ardından basın toplantısı düzenleyen Timoşenko, “demokrasi mücadelesine” önümüzdeki ekim ayında yapılacak parlamento seçimlerinde devam edeceğini söyledi.

Devlet Başkanı Poroşenko’nun seçimlere hile karıştırdığını iddia eden Timoşenko, oyları bölmek için özellikle 39 adayın seçime sokulduğunu, Poroşenko’nun oy karşılığı halka kamu bütçesinden para dağıttığını, kendisiyle aynı soyadı taşıyan Yuriy Timoşenko’nun seçmenleri şaşırtmak için özellikle seçime sokulduğunu iddia etti.

Seçim sonuçlarına itiraz etmek için mahkemeye gitmeyeceğini belirten Timoşenko, “Çünkü yargı Poroşenko’nun kontrolünde” dedi.

Ünlü komedyen Vladimir Zelenskiy’nin yüzde 30,2, Poroşenko’nun yüzde 15,9 ile ikinci tura kaldığı seçimlerde, Timoşenko ise yüzde 13,3 oyla üçüncü sırada yer aldı.

2.4.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.