Ukrayna Savunma Bakanlığı: “Bayraktar TB2’leri Donbass’ta saldırı amaçlı kullanmayacağız”

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Kiev’e tedarik edeceği Bayraktar TB2 model Türk yapımı insansız hava araçlarının (İHA) Donbass bölgesinde saldırı amacıyla kullanılmayacağını belirtti.

Bu haber 14 Ocak 2019 - 14:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kommersant gazetesine konuşan Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan ismi açıklanmayan yetkili, “Biz, saldırı değil savunma operasyonu düzenliyoruz. Donetsk’e saldırmayı ve Ukraynalı vatandaşların evlerini bombardıman altına almayı planlamıyoruz. Sadece savunma kapasitemizi artırıyoruz. Böylelikle Rusya’ya Ukrayna topraklarından çıkma vaktinin geldiği ve Kiev’i daha fazla zorlamaması gerektiği mesajını veriyoruz” dedi.

“ANA GÖREVİ KEŞİF UÇUŞLARI YAPMAK”

Kommersant, Rus uzmanlara Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun Bayraktar TB2’leri taarruz İHA’sı olarak nitelemesini sordu.

Poroşenko’nun nitelemesine katılmayan Rusya Politik ve Askeri Analiz Enstitüsü Başkan Yardımcısı İvan Konovalov, “Bayraktar TB2’lerin ana görevi, hava saldırıları düzenlemek değil, keşif uçuşları yapmak. Bu İHA’ların en fazla 20 kilogram ağırlığında lazer güdümlü küçük füzelerle donatılması ek opsiyon olarak sunulduğundan, bu araçları taarruz değil, keşif ve taarruz İHA’sı olarak tanımlamalıyız” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

14.1.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.