Ukrayna: “Rusya, savaş uçaklarını Kırım’a gönderdi”

Ukrayna, Rusya’nın Kırım’da bulunan Belbek Hava Üssü’ne askeri yığınak yaptığına dair uydu görüntüleri bulunduğunu iddia etti.

Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Edilen Yerlerden Sorumlu Bakanlığı, Rusya’nın Sevastopol’deki hava üssüne yeni savaş jetlerini konuşlandırdığının saptandığını açıkladı.

Görütülerde, Sevastopol’deki Belbek Hava Üssü’nde 16 adet Su-27, sekiz adet Mig-29 tipi savaş jeti ile 150 askeri araç ve diğer askeri mühimmatların tespit edildiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, “Uzmanların incelemelerine göre, uçak park yerlerinin ve askeri mühimmat depolarının artırılması, stratejik olanlar da dahil olmak üzere, daha fazla savaş jeti sevkiyatına imkan sağlamak için kullanılabilir. Rusya’nın bu adımları, ‘saldırgan ülke’nin, Kırım’ı yalnızca askeri bir üs olarak gördüğünü ve bunun tüm Avrupa kıtasında gerilime yol açacağını bir kez daha ortaya koyuyor” denildi.

Kerç Boğazı’nda iki ülke savaş gemileri bu hafta başında karşı karşıya gelmişti. Rusya, karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle Ukrayna gemilerine ateş açmış, Kiev, altı Ukraynalı askerin yaralandığını duyurmuştu. Bu olayın ardından Ukrayna’nın bazı bölgelerinde sıkıyönetim ilan edildi.

30.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.