Ukrayna profesyonel orduya geçiyor, zorunlu askerlik bitiyor

porosenko2

Ukrayna’nın Harkov ilinde ordu birlikleri ile bir araya gelen Poroşenko, “Birçok siyasi 15 yıl boyunca bize ordunun sözleşmeli, gönüllü askerlerden oluşacağını vadetti. Ekim ayının sonuna kadar altıncı dalga seferberliğin sona erdirilmesi talimatı verdim. Ekim ayından itibaren sözleşmeli, gönüllü orduya geçileceğinin altını çiziyorum” dedi.

Zorunlu askerlik yapacak 13 bin askerin de iyi askeri eğitim ve hazırlık sürecinden geçmesi gerektiğini belirten Poroşenko, bu askerlerin “terörle mücadele” bölgelerine gönderilmeyeceklerini ve sıcak çatışmaya girmeyeceklerini söyledi.

Çatışmalarda yer alan bazı askerlere devlet nişanı veren Ukraynalı lider, “Yeniden doğan bir orduya ve devlete sahibiz. Artık vatansever, güçlü, motive olmuş ve yüksek seferberlik düzeyine sahip bir devletiz” diye konuştu.

Ukrayna ordusunda 2016 başından bu yana 56 binden fazla kişi sözleşmeli olarak göreve başladı.

Ukrayna’da bugün zorunlu askerliğin süresi, yüksek eğitim mezunları için 12 ay, erler için 18 ay. Sözleşmeli orduya geçilmesiyle, ülkede şu sıralar devam eden celp dönemi bir daha tekrarlanmayacak ve tüm askerler sözleşmeli ve gönüllü olarak silahlı kuvvetlere dahil olacak.

17.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.