Ukrayna Parlamentosu’nda Türkiye ile STA hakkında soru önergesi

Ukrayna Parlamentosu’nda 26 milletvekili, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleriyle ilgili Başbakan Denis Şmigal’in yanıtlaması talebiyle soru önergesi sundu.

İnterfaks Ukraina ajansının aktardığına göre milletvekilleri, başbakandan Türkiye ile STA taslak metnini, tarifelere ilişkin teklifleri, iki tarafın taleplerini ve güncel gümrük vergilerini sunmasını talep etti.

Anlaşmanın Ukrayna’nın makroekonomik göstergelerine orta ve uzun vadeli tahmini etkileri, ülke için olası riskleri ve müzakere süreciyle ilgili de bilgi talebinde bulunuldu.

“STA bu haliyle Türkiye’ye yarar” 

Ukrayna Parlamentosu Ekonomik Kalkınma Komitesi Başkanı Dmitro Kisilievskiy, Türkiye ile STA konusunda “çok sorumlu” davranılması ve Ukrayna’nın çıkarlarının gözetilmesine ilişkin hükümete çağrı yaptı.

Ukrayna’nın Türkiye’ye ihracatında birincil, Türkiye’den ithalatında ise katma değerli ürünlerin ağırlıkta olduğuna dikkati çeken milletvekili, STA müzakerelerinde Ukrayna için en hasas konunun, ihracat ve ithalat vergilerinin hangi oranda ve ne zaman azaltacağı olduğunun altını çizdi.

Kisilevskiy, Türkiye’nin talep ettiği şartlarda STA’nın Ukrayna’ya olumlu etkisinin olmayacağı, Türkiye’nin ise Ukrayna’nın ham maddelerine erişim imkanı ve nihai ürünler için pazar elde edeceği görüşünü dile getirdi.

Ukrayna Başbakanı Şmigal DHA’ya konuştu: “Türkiye ile serbest ticaret er ya da geç olacak”

5.12.2020

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.