Ukrayna ordusunda yeni selamlama: “Yoldaş” gitti, “Bay, bayan” geldi

Ukrayna’da güvenlik güçleri arasında Sovyetler Birliği’nden kalan “Yoldaş, arkadaş” şeklindeki selamlama geleneği artık tarih oluyor…

Ukrayna’da ilk olarak milliyetçi örgütlerin kullandığı, 2014 yılındaki ihtilalin ardından toplumda yaygınlaşan “Slava Ukraini! Geroyam Slava!” sloganı, Ukrayna ordusunda resmi asker selamı haline getirildi.

Ukrayna Parlamentosu’nda kabul edilen yeni yasal düzenleme, askerlerin ve polislerin birbirlerine “Yoldaş, arkadaş (tovariş)” şeklinde hitap etmelerini yasaklıyor.

Bunun yerine ordu ve polis teşkilatı mensuplarının artık birbirlerine hitap ederken “Bay ve bayan (Pan, pani)” kelimelerini kullanmaları gerekiyor.

Ukrayna ordusunda üstlerinden “Slava Ukraini!” şeklinde selam alan askerler, “Geroyam Slava!” diye cevap vermek zorunda olacak.

“Slava Ukraini! Geroyam Slava!” sloganının, ilk olarak II. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna Milliyetçilerinin Örgütü ve Ukrayna İsyan Ordusu tarafından parola ve selamlama ifadesi olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Bazı kaynaklarda ise, bu sloganın, “Heil Hitler – Sieg Heil!” şeklindeki Nazi selamından esinlenilerek kullanılmaya başlandığı iddia ediliyor.

4.10.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.