Ukrayna, Moskova’ya missileme olarak Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

Sonat KEREM / KİEV, (DHA) – Rusya ile Ukrayna arasındaki diplomatik kriz tırmanıyor. Rusya’nın, Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu’nu sınır dışı etme kararına karşılık, Ukrayna da üst düzey bir Rus diplomatı sınır dışı etmeye hazırlanıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın “provokasyonuna” yanıt olarak, Rusya’nın Kiev Büyükelçiliğinde görevli üst düzey bir diplomatın 19 Nisan’dan itibaren 72 saat içinde Ukrayna topraklarından ayrılması gerektiği bildirildi.

Rusya’nın, Ukrayna’nın bu ülkedeki diplomatlarına karşı “provokasyonları” sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Ukrayna’nın St.Petersburg Başkonsolosluğu görevlisinin 16 Nisan’da St.Petersburg’da hukuka aykırı olarak gözaltına alınmasını ve kendisine 21 Nisan’a kadar Rusya Federasyonu topraklarından ayrılmasının tavsiye edilmesini şiddetle protesto ediyoruz. Konsolosluk görevlisine yöneltilen suçlamaları tamamen reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya’nın bu adımının Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesine aykırı olduğu vurgulandı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Oleksandr Sosonyuk’un, Rus güvenlik güçlerine dair gizli belgeler temin ederken “suçüstü” yakalandığı bildirilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, gözaltına alınan Ukraynalı diplomatın sınır dışı edilmesine karar verildiğini açıklamıştı.

17.4.2021

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.