Ukrayna Merkez Bankası döviz satışı ve transferini basitleştirdi

Ukrayna Merkez Bankası, bankaların gerçek kişilere satabildiği nakit döviz limitini yükseltti. E-ikamet sahibi olan yabancıların yurt dışına döviz transferiyle ilgili kısıtlamalar da hafifletildi.

Bu haber 24 Nisan 2023 - 5:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Merkez Bankası basın servisinden yapılan açıklamada, Ukrayna Merkez Bankası’nın e-ikamet projesini başlatmak ve döviz piyasasının nakit alanındaki olumlu eğilimleri güçlendirmek için idari kısıtlamaları hafiflettiği kaydedildi.

Böylece bankalar vatandaşlara daha fazla nakit satabilecek. Bankaların gerçek kişilere satabileceği nakit döviz miktarı, 13 Nisan tarihinden itibaren vatandaşların yaptığı gayri nakdi döviz alımının yüzde 100’ünden yüzde 120’sine çıkarıldı.

Forbes’un haberine göre, yapılan açıklamada, bu değişikliğin, piyasa kuru ile resmi kur arasındaki makasın önemli ölçüde kapatılmasını ve döviz piyasasındaki iniş çıkışların azaltılmasını amaçladığı belirtildi.

 

Merkez Bankası ayrıca, e-ikamet sahibi kişilerin yurt dışına döviz transferiyle ilgili kısıtlamaları da hafifletti.

E-ikamet sahibi kişiler, Ukrayna’daki banka hesaplarına yerleşik olmayanlar tarafından mal ve hizmet bedeli karşılığı yatırılan dövizleri, Ukrayna’daki vergileri ödemelerinin ardından, yurt dışındaki kendi hesaplarına transfer edebilecek.

Ukrayna’da, kendisini bireysel girişimci olarak kaydettiren, iş faaliyetleri yürütebilen ve Ukrayna topraklarında bulunmadan banka hesabı açabilen yabancılar e-ikamet sahibi olarak tanımlanıyor.

Ukrayna’da e-ikamet

Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada’da 6 Ekim 2022’de, “Elektronik ikamet sahibi kişilerin Girişimcilik Faaliyetlerinin Vergilendirilmesine İlişkin Ukrayna Vergi Kanununda ve Ukrayna’nın Diğer Bazı Yasal Düzenlemelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair” 5270 sayılı yasa tasarısı kabul edildi. Böylece e-ikamet (elektronik ikamet) uygulamasına geçildi.

Ukrayna’da, kendisini bireysel girişimci olarak kaydettiren, iş faaliyetleri yürütebilen ve Ukrayna topraklarında bulunmadan banka hesabı açabilen yabancılar e-ikamet sahibi tanımlanıyor.

E-ikamet uygulamasının, devlet bütçesine ek gelir getireceği, Ukrayna’nın küresel bir IT markası olarak popülerliğini artıracağı ve ülkenin uluslararası sıralamalardaki konumunu iyileştirmesine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

24.4.2023

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.