Ukrayna Merkez Bankası Başkanı istifasını sundu: “Siyasi baskı var”

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Yakov Smoliy, MB üzerinde “sistematik siyasi baskı” olduğu gerekçesiyle istifa kararı aldığını duyurdu. Devlet Başkanı Zelenskiy, Smoliy’in görevden alınmasına yönelik kararnameyi parlamentoya sundu. MB Başkanlığı için olası adayların isimleri medyanın gündeminde.

Ukrayna Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Smoliy, istifasının “Merkez Bankası’nın kurumsal temellerini zayıflatmak için yapılan girişimlere karşı” atılan bir adım olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası’nın uzun süredir sistematik siyasal baskıyla karşı karşıya olduğunu öne süren Smoliy, bu nedenle görevlerini yerine getiremediğini ifade etti.

Öte yandan Devlet Başkanı Volodimir Zelenkiy’nin, Smoliy’in görevden alınmasına yönelik kararnameyi parlamentoya sunduğu bildirildi.

Ukrayna medyasında yer alan haberlerde Merkez Bankası Başkanlığı görevi için olası isimler ortaya atılmaya başlandı. Ukrainskaya Pravda, Raiffeisen Bank Aval’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Vladimir Lavrençuk’un, Ukrgazbank yöneticisi Kirill Şevçenko’nun ve eski Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Timofey Milovanov’un isimlinin gümdemde olduğunu iddia etti.

Yakov Smoliy, Mart 2018’den bu yana Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürütüyor.

2.7.2020

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.