Ukrayna krizinin çözümü için Berlin zirvesinde “yol haritası” belirlendi

Bu haber 20 Ekim 2016 - 9:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

normandiya

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile beş saat süren görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Hiçbir anlaşma imzalanmadı. Tüm yönleriyle yol haritası oluşturulması için tespitlerde bulunduk” dedi.

Normandiya Dörtlüsü dışişleri bakanlarının kasım ayı sonuna kadar Ukrayna’nın doğusundaki sorunların çözümüyle ilgili yol haritası konusunda görüşmeleri sonlandıracaklarını belirten Ukraynalı lider, “İkinci yol haritası siyasi, üçüncüsü insani olacak” diye konuştu.

Temel hedefin, Ukrayna’da çözüm öngören Minsk Anlaşması’nın şartlarının yerine getirilmesi olduğunu söyleyen Poroşenko, “Bundan altı ay öncesine kadar kimse yol haritası sözünü duymak bile istemiyordu. Ancak bu, Ukrayna tarafının ısrarcı tutumu sayesinde mümkün oldu” dedi.

Tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgelerinde seçimlerin yapılması için, “yabancı ordu birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen çıkması gerektiğinin” altını çizen Poroşenko, ldierlerin, bölgede AGİT’in çalışmalarının engellenmemesinin sağlanması konusunda da anlaşmaya vardıklarını kaydetti. (Sonat Kerem / DHA, UkraynaHayat)

20.10.2016

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.