Ukrayna istihdam pazarının nabzı: Büyük kentlerde işsizlerin yüzde 90’ına yakını üniversite mezunu

Halkın büyük bölümünün üniversite mezunu olduğu Ukrayna’da işsizlerin de önemli kısmını yüksek eğitimli kişiler oluşturuyor.

Bu haber 01 Ağustos 2018 - 4:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Unian ajansının bildirdiğine göre, Ukrayna Devlet İstihdam Servisi Başkanı Valeriy Yaroşenko, Ukrayna’da bugün resmi olarak kayıt altında bulunan 304 bin işsiz vatandaşın yüzde 47’sinin üniversite mezunu olduğu bilgisini verdi.

Kiev, Odessa, Harkov, Lvov ve diğer büyük kentlerde bu oranın yüzde 85-90’a çıktığını beliten yetkili, “Bunun nedeni, Ukrayna’daki üniversiteler ülkedeki istihdam pazarının reel ihtiyaçları doğrultusunda eğitim vermiyor” dedi.

Ülkede işsiz hukukçu ve ekonomistlerin sayısının çok fazla olduğuna dikkati çeken Yaroşenko, ekonomistler için verilen 3 bin personel arama ilanı başına ortalama 5 bin başvuru yapıldığını söyledi.

İstihdam Servisi verilerine göre, Ukrayna’da bugün en fazla ihtiyaç duyulan meslek sahipleri elektrik kaynakçıları, çilingirler, tornacılar, fırın ustaları, satış elemanları, şoförler, aşçılar, garsonlar, korumalar, hemşireler ve tarım işçileri.

1.8.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.