Ukrayna, İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılmasını istiyor

Kiev, Ankara’dan Boğazlar’ın Rus gemilerine kapatmasını isteyecek. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko, Kiev yönetiminin Türkiye ve uluslararası toplumdan İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılmasını talep etmeyi planladığını belirtti.

2. Uluslararası Deniz Güvenliği Konferansı’nda konuşan Voronçenko, “Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak, uluslararası toplumun Ukrayna devletine karşı bir saldırı gerçekleştirildiğini kabul etmesini talep ediyorum ve kabul edeceğinden eminim. Türkiye’den İstanbul Boğazı’nın (Rus gemilerine) kapatılmasını talep edeceğiz” dedi.
Ukrayna gemilerinin 25 Kasım’da Rus karasularına girmesi yüzünden Rusya, bölgeye savaş uçaklarını göndermişti. Rusya, ayrıca, Kerç Boğazı’ndaki Kırım Köprüsü’nün altına bir tanker yerleştirip güvenlik nedeniyle buradaki trafiği bir süre için durdurmuştu.

İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılması konusunda Zaharova’dan tek cümlelik tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna’nın İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılmasını talep etmeyi planlayan Kiev yönetimine yanıt verdi.

Nation News’in sorusunu yanıtlayan Zaharova, Ukrayna’nın planının ‘provokatif tutumun devamı’ olduğunu söyledi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko, Kiev yönetiminin Türkiye ve uluslararası toplumdan İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılmasını talep etmeyi planladığını belirtmişti.

2. Uluslararası Deniz Güvenliği Konferansı’nda konuşan Voronçenko, “Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak, uluslararası toplumun Ukrayna devletine karşı bir saldırı gerçekleştirildiğini kabul etmesini talep ediyorum ve kabul edileceğinden eminim. Türkiye’den İstanbul Boğazı’nın (Rus gemilerine) kapatılmasını talep edeceğiz” demişti. (Sputnik)

29.1.2018

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.